ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danfoss-stifterens børn gør klar til exit: Familien kører tredje generation i stilling

“Familiens og ikke mindst tredje generations dybe engagement (...) vil fortsætte ufortrødent,” siger Jørgen Mads Clausen

Anden generation i Danfoss-familien, formand for ejerfonden Peter Mads Clausen, 71 år, (t.v.) og Danfoss-formand Jørgen Mads Clausen, 72 år, skubber nu tredje generation i spil som deres afløsere. Foto: PR
Anden generation i Danfoss-familien, formand for ejerfonden Peter Mads Clausen, 71 år, (t.v.) og Danfoss-formand Jørgen Mads Clausen, 72 år, skubber nu tredje generation i spil som deres afløsere. Foto: PR

Danfoss-familien skubber nu tre medlemmer af tredje generation i familien bag den ikoniske danske milliardkoncern frem, så de kan komme helt i front. Dermed kan de komme i spil til at afløse Jørgen Mads Clausen, 72 år, som formand for Danfoss-koncernen, og Peter Mads Clausen, 71 år, som formand for hovedaktionæren Bitten & Mads Clausens Fond, når de to seniorer i 2022 giver stafetten videre.

Danfoss meddeler i forbindelse med sin generalforsamling, at der gennemføres et længe planlagt generationsskifte i Danfoss A/S og i ejerfonden. Og det understreges, at familien fortsat vil være tæt på Danfoss.

“Ejerforholdet såvel som den strategiske retning i Danfoss A/S og Bitten & Mads Clausens Fond fortsætter uændret,” står der i meddelelsen.

“Jeg ved, at familiens og ikke mindst tredje generations dybe engagement i virksomheden og i Sønderjylland vil fortsætte ufortrødent,” siger Jørgen Mads Clausen i meddelelsen.

72

år er Danfoss-formand Jørgen Mads Clausen

Konkret sker der det, at Mads Clausen, søn af Anette og Jørgen Mads Clausen, bliver nyt medlem af bestyrelsen for Danfoss. Han er allerede medlem af bestyrelsen for fonden. Og samtidig bliver Mads-Peter Clausen, der er søn af Anne-Dorthe og Peter Mads Clausen og allerede medlem af Danfoss A/S’ bestyrelse, næste år fondsbestyrelsesmedlem.

Mads Clausen og Mads-Peter Clausen bliver således, når Jørgen Mads Clausen forlader posten som Danfoss-formand, fremtidigt familiens repræsentanter i industrikoncernens bestyrelse.

71

år er fondsformand Peter Mads Clausen

I fonden vil de to – plus Jens Martin Skibsted, der har været i fondsbestyrelsen i en årrække og er søn af Bente Skibsted (født Clausen) og afdøde Jens Skibsted – repræsentere ejerfamilien, når Peter Mads Clausen trækker sig.

Hvem der skal være formand i Danfoss og fondsformand efter henholdsvis Jørgen Mads Clausen og Peter Mads Clausen, meldes der intet ud om endnu. Det sker først efter fondens årsmøde og Danfoss’ generalforsamling næste år.

“Den endelige konstituering inklusive rollefordeling i Danfoss A/S og Bitten & Mads Clausens Fond vil ske ved henholdsvis årsmøde og generalforsamling i 2022,” fastslås det i en pressemeddelelse.

Nyt kapitel

Meddelelsen om generationsskiftet, som altså på formandsposterne først reelt sker næste år, kommer, mens Danfoss venter på, at det kæmpestore opkøb af Eatons hydraulikaktiviteter for over 20 mia. kr. kan gennemføres. Det er Danfoss’ største opkøb i de snart 90 år, der er gået, siden første generation, Mads Clausen, startede selskabet på Als.

Den transaktion vil øge Danfoss’ medarbejderskare fra 27.000 til 38.000 og løfte omsætningen med en tredjedel til omkring 60 mia. kr. Jørgen Mads Clausen sagde ved offentliggørelsen af handelen, at “det er helt fantastisk, at det kom til salg, og at vi kunne gabe over det.”

“Nu starter et helt nyt kapitel for Danfoss,” jublede han.

Jørgen Mads Clausen, der også i en årrække var topchef i Danfoss, har siddet i bestyrelsen i industrikoncernen siden 1985 og været formand siden 2009.

Hans bror Peter Mads Clausen har været formand for fonden opkaldt efter deres forældre, Bitten & Mads Clausens Fond, i omkring 20 år. Den har gennem årene sat tydelige fodaftryk i det sønderjyske, eksempelvis med Universe Science Park, det nye Alsik Hotel i Sønderborg og i flere omgange med stor økonomisk støtte til Syddansk Universitet.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis