ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

B&O nedjusterer efter problemer i produktionen

B&O lider under, at noget ikke er gået som forventet.

Derfor må den vestjyske koncern nu sænke sine forventninger til regnskabsåret 2014/15.

Større problemer end ventet i produktionen gør, at B&O er ramt på vigtige produktlanceringer, bruttomargin og kapacitetsomkostninger. Det skriver selskabet i enmeddelelse.

Forventningerne til driftsresultatet er ændret fra et mål om forbedring, til at B&O nu forventer et underskud på driften. I andet kvartal af det forskudte regnskabsår forventes et driftsunderskud på helt op til 100 mio. kr.

Samtidig forventes omsætningen af andet kvartal at falde med 8 pct. i forhold til året før. 

"Bestyrelsen og direktionen vil iværksætte en analyse for at identificere strategiske og strukturelle muligheder for at øge omsætningen og yderligere reducere kompleksiteten," skriver B&O i meddelelsen.

Teknologikoncernen, der har hjemme i Struer, holder dog fast i sit mål om en "høj encifret" vækst på toplinjen. 




Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis