ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Bestseller-stifter Troels Holch Povlsens nyindkøbte lampedesignfirma halverer resultat: “Det er sket i den tidligere ejers tid”

Bundlinjen dykkede i

Frandsen Lighting, som Holch overtog ved årsskiftet, viser 2019-årsrapporten

Troels Holch Povlsen stiftede for 40 år siden Bestseller, der nu ejes af sønnen, Anders. Siden har senior været med i designsuccessen Hay, som han med trecifet milliongevinst nu er ude af. Ved årsskiftet købte han lampedesignfirmaet Frandsen Lighting. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix
Troels Holch Povlsen stiftede for 40 år siden Bestseller, der nu ejes af sønnen, Anders. Siden har senior været med i designsuccessen Hay, som han med trecifet milliongevinst nu er ude af. Ved årsskiftet købte han lampedesignfirmaet Frandsen Lighting. Arkivfoto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix

Lampedesignvirksomheden Frandsen Lighting A/S, som Bestsellers stifter, Troels Holch Povlsen, ved udgangen af 2019 købte af stifter og ejer gennem 50 år Benny Frandsen, har fået halveret sin bundlinje. Det viser den netop offentliggjorte 2019-årsrapport.

Selskabet opgiver ikke omsætning, men bruttoresultatet faldt i 2019 med 10 pct. til under 68 mio. kr., mens resultatet af driften faldt til 10,1 mio. kr. – lige nøjagtig 50 pct. mindre end året før. Efter skat stod der godt 7 mio. kr. på den nederste linje i årsrapporten mod næsten 16 mio. kr. i 2018.

Det er sket i den tidligere ejers tid, så det har vi ingen kommentarer til

Mogens Madsen, direktør i Troels Holch-selskabet, der ejer Frandsen Lighting

“Det er sket i den tidligere ejers tid, så det har vi ingen kommentarer til. Vi vidste godt, at udviklingen var sådan i 2019. Det var der fuld åbenhed omkring, og vi har fortsat en sikker tro på, at der vækstpotentiale i Frandsen,” siger Mogens Madsen, direktør i Troels Holchs selskab Nine United A/S.

Det selskab ejer Frandsen Lighting, hvis chef, Søren Schøllhammer, holder ferie. Han overtog 1. februar direktørstolen efter Torben Paulin, der af Benny Frandsen var indsat som midlertidig direktør frem til salget.

Frandsen Lighting, der også omfatter selskabet Verpan, som sælger design fra den gamle mester Verner Pantons hånd, blev startet af Benny Frandsen for over 50 år siden. Efter flere op- og nedture har virksomheden i dag en position som et af de kendte danske lampedesignfirmaer.

I februar skød Troels Holch 10 mio. kr. ind som ny kapital. Mogens Madsen oplyser, at der var et ønske om at gøre Frandsen selvfinansierende.

500​​​​​​​​​​​​​​​​

mio. kr. – mindst – venter Holch-selskabet Nine United i resultat i år, efter salg af aktier i designsuccesen Hay

Frandsen sælger til dels til detailkæder og bolighuse, dels til professionelle kunder som arkitekter, udviklere og ejere af hoteller. Kun detailsalget er påvirket af coronapandemien. Det faldt i størrelsesordenen 20 pct., men er på vej op igen. De danske detailbutikker og de fleste udenlandske detailkunder er jo i gang igen, påpeger Mogens Madsen.

Før coronapandemien ventede Frandsen et resultat i år på 17-20 mio. kr. før skat. Men nu bliver det i hvert fald mindre, siger Mogens Madsen.

Troels Holch solgte samtidig med købet af Frandsen sine sidste aktier i møbeldesignsuccesen Hay, som han selv var medstifter af. Salget af Hay-aktierne er hovedårsagen til, at Nine Uniteds resultat i 2018/19 blev på 422 mio. kr. mod 73 mio. kr. året før. I 2019/20 venter Nine United ifølge det seneste regnskab et resultat på 500-530 mio. kr.

Den arkitektur- og designinteresserede Troels Holch Povlsen er også sammen med sønnen Anders, der i dag ejer Bestseller, aktionær i designfirmaet &Tradition.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis