ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Bestseller-milliardær køber en fjerdedel af Strunges vineventyr

Mandag ved 14-tiden landede Morten Strunge i Danmark efter en ferietur til Italien med familien.

Og et par timer senere, mødtes han og de øvrige partnere i vinklubben Winefamly på Strunges terrasse på Frederiksberg.

Her skulle de underskrive aftaler, der dels tilfører virksomheden 20,5 mio. kr. – dels gør Bestseller-milliardæren Anders Holch Povlsen til største delejer med 25 pct.

Strunge har aldrig mødt Holch Povlsen, som havde sendt direktøren for sit investeringsselskab Brightfolk til at levere de nødvendige underskrifter – en seance som naturligvis blev behørigt fejret med en kold flaske champagne i voksenstørrelse.

Direktøren hedder Lise Kaae og har hverken lyst til at blive fotograferet eller for den sags skyld gå i detaljer med, hvorfor Holch Povlsen nu betaler et uoplyst beløb for en god bid af Winefamly.

Under nogen munterhed indvilger hun dog i at komme med en enkelt kommentar, som lyder:

“Vi er glade for at investere i engagerede mennesker, som selv har hånden på kogepladen.”

Hellere det end venture
Kaae har tidligere forklaret i Børsen, at Brightfolk kun går ind i langsigtede investeringer. Og det er da også det, som ifølge Strunge er årsagen til, at stifterne føler sig godt tilpas ved at få Holch Poulsen og hans penge om bord – snarere end venturekapital, som også kunne være en mulighed.

“I nogle virksomheder er det nok den rigtige vej – men her handler det om en langsigtet investor og ikke nogen, som kommer ind og på forhånd sigter mod en exit,” siger Strunge.

“Og så kan det heller ikke skade at drikke en kop kaffe med de mange, fine selskaber, de er inde i,” siger Thomas Pedersen, der er partner og adm. direktør i Winefamly.

Her sigter han til de mange kompetencer, der er repræsenteret hos Brightfolk, som har penge i bl.a. giganterne Zalando og Asos samt netsupermarkedet Nemlig.com, butikskæden Normal og hvidevarekoncernen Whiteaway.

Tænder mig kæmpestort
“Det tænder mig kæmpestort, at man altid kan ringe og få sparring. Omvendt er det heller ikke en investor, der sætter sig på skødet af én,” siger direktøren og oplyser uden at nævne tal, at han og de øvrige partnere, Rasmus Jensen og tv-kok Thomas Herman – samt i den seneste runde også Strunges forældre – også har bidraget til de 20,5 mio. kr.

Winefamly tjener fortsat ikke penge. Så den friske kapital skal bruges til at øge markedsføringstrykket – til at forstå og betjene kunderne noget bedre – til at forbedre hjemmesiden og udvikle en app – og til at snuse til mulighederne for ekspansion til udlandet.
Som Morten Strunge formulerer det:

“Når man tager sådan et beløb ind, kan man mande op og accelerere udviklingen. Og man kan også eksperimentere lidt med andre markeder.”

Ifølge Thomas Pedersen har Winefamly over de seneste 12 måneder omsat for over 40 mio. kr. excl. moms.

“Det er nok for os til at vide, at vi har fat i noget. Og det er jo også nok til at vække Brightfolks interesse,” siger han om den nye investor, som kom med, efter at Strunge for ca. et par måneder siden ringede og fik en uformel og uspecifik snak med Brightfolk.

Winefamly oplyser ikke sit medlemstal – men målet er 100.000.

Prognoser siger, at medlemmerne i snit bliver hængende i to år.

Blandt dem, der forlader klubben igen, gør 32 pct. det, fordi de ikke synes, de får brugt deres abonnement tilstrækkeligt.

Vinmarkedet i Danmark ligger temmelig fladt. Men ifølge Thomas Pedersen vokser onlinesalget af vin 14 pct. - hvilket altså vil sige, at onlinebutikkerne tager markedsandele fra de fysiske butikker.

80 pct. af omsætningen i Winefamly udgøres af vin. Men der sælges også meget kaffe og alkohol.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis