ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Anders Holch Povlsens Bestseller har betalt 1,3 mia. kr. til det danske samfund på et år

Der er på et år røget 1,3 mia. kr. fra Bestseller til den danske stat.
 
Det fremgår af en meddelelse, som rigmanden Anders Holch Povlsens store Bestseller-koncern i dag har udsendt om regnskabsåret 2017/18, at de 1,3 mia. kr. var størrelsen af Bestsellers samfundsøkonomiske bidrag.

Totalt har Bestseller i alle de lande, hvor der laves forretning, givet samfundsmæssigt bidrag på 5,3 mia. kr.

Dette bidrag til samfundsøkonomien omfatter moms, indeholdt skat af medarbejdernes lønninger, selskabsskatter samt told og afgifter.

Anders Holch Povlsen meddelte for et år siden, at hans selskab fremtidig ville offentliggøre dette tal for at skabe større transparens.
 
I starten af 2018 blev 2016/17- tal der kun afviger marginalt fra de netop offentliggjorte tal for det seneste regnskabsår, lagt ud på Bestsellers hjemmeside..  

"Jeg har meddelt bestyrelsen, at Bestseller fremtidig lige som flere andre større selskaber vil offentliggøre flere informationer om vores betydning i samfundet - hvor meget, vi betaler i skat, hvor meget vi bidrager med i forskellige afgifter, hvor mange vi beskæftiger osv.," sagde Anders Holch til Børsen.

"Det vil vi gerne fortælle om, fordi vi er stolte af det, vi bidrager med til samfundet. Og jeg regner da også med, at det vil give en vis stolthed, så det glæder jeg mig til at kunne offentliggøre, når vi har fået samlet tallene sammen," sagde han.

Anders Holch Povlsen, der er blandt de allermest velhavende i Danmark, har masser af forretningsmæssig aktivitet udenfor Bestseller-koncernen. Det handler - udover store landarealer og ejendomme både herhjemme og i udlandet - om investeringer i eksempelvis butikskæden Normal, netsupermarkedet Nemlig.com, netgiganten Zalando. 

Bestseller, som globalt beskæftiger over 17.000 medarbejdere, offentliggjorde i dag, at selskabet i 2017/18 øgede sin omsætning med godt 3 pct. til 24,2 mia. kr., mens resultatet for skat gik op med tæt ved 15 pct. til 2,9 mia. kr.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis