Med en sejr i Region Midtjylland sætter Falck sig nu på en stor del af ambulancedriften og får en vigtig løftestang til ny forretning uden for Danmark.
Sejren kommer på et tidspunkt, hvor redningsgiganten vil afvikle og frasælge en fjerdedel af den samlede forretning for at satse på ambulancedrift.
“Danmark er et vigtigt hjemmemarked for Falck. I udlandet ser man på Danmark som et marked med avancerede løsninger. Med et stærkt offentligt-privat samarbejde har vi mulighed for at eksportere løsninger til udlandet,” siger Jakob Riis.
I kølvandet på den udskældte Bios-sag, hvor Falck måtte betale små 200 mio. kr. i erstatning og bøde for brugen af ufine metoder mod konkurrenten Bios, har flere danske regioner været opsatte på at hjemtage store dele af ambulancedriften.
mia. kr. omsatte Falck for i 2019
I Region Syddanmark, hvorfra Falck forsøgte at uddrive Bios, blev enden på skandalen, at regionen hjemtog størstedelen af ambulancedriften. Også i Region Midtjylland har man tidligere talt dunder mod Falck og den manglende konkurrence på området, hvilket førte til, at regionen fremover vil varetage 60 pct. af ambulancedriften selv.
Mens Falck nu afventer afgørelsen på et udbud i Region Nordjylland, kan Jakob Riis glæde sig over, at han nu ser ud til at have sat en foreløbig prop i afgangen af ambulanceaftaler. Således har Falck netop vundet tre ud af tre udbudte delområder i Region Midtjylland og sætter sig dermed på 40 pct. af ambulancedriften i regionen.
Ud over at lægge yderligere afstand til Bios-sagen er sejren i Midtjylland vigtig for selvforståelsen i Falck og evnen til at genrejse selskabet, der har levet en presset tilværelse de seneste år med massive nedskrivninger, store underskud og fyringsrunder.
Som Børsen skrev i sidste uge, tager Jakob Riis nu sidste skridt på vejen mod at gøre Falck til en lønsom vækstvirksomhed.
2,5-3 mia. kr. i omsætning skal skæres væk for at fokusere på ambulancedrift samt salg af sundhedsydelser til virksomheder og private i en håndfuld lande.
Et af dem er USA, hvor Falck har en voksende ambulanceforretning i Californien, der i størrelse er ved at overgå den i Danmark. Siden 1. juli 2019 har Falck eksempelvis stået for ambulancedriften for 1,5 mio. indbyggere i Alameda County tæt på San Francisco, mens selskabet længere sydpå lige nu forhandler om en lignende kontrakt i San Diego.
Falck satser på, at en stor del af selskabets vækst i fremtiden skal komme fra at vinde kontrakter som den, og ifølge Falck-topchefen er det her, at Danmark er vigtig.
Når Falck skal byde ind på nye kontrakter i USA, er det for Jakob Riis vigtigt, at han har stærke referencer på hjemmebanen i Danmark.
“Jeg har arbejdet 20 år i Novo Nordisk, hvor jeg har siddet i Kina og diskuteret medicintilskud til ny innovation. Når de spurgte til, hvordan det er i Danmark, og man må erkende, at de danske myndigheder ikke giver tilskud til ens produkt, men de franske gør, så har man bare et dårligere udgangspunkt for at sælge,” tilføjer Falck-bossen.
Indtoget i USA har dog ikke været nogen dans på roser for Falck, der blot få måneder efter at have igangsat driften i Alameda måtte indkassere en bøde på 2,5 mio. kr. for ikke at leve op til sine kontraktuelle forpligtelser.