ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktionærer skal til lommerne i SAS-fusion

Et ægteskab mellem SAS og Finnair er forretningsmæssigt oplagt. Men et potentielt uløseligt problem lurer på den anden side af bryllupsrejsen, da en fusion lufter af en ny stor og dyr aktieemission.

Børsen kan i dag citere Finnairs nye direktør for atønske en fusion med SAS, hvilket vil løse mange af de to selskabers problemer. Men et seriøst pengeproblem kan hurtigt overskygge den ellers ideelle fusion. 

Det er ikke ligefrem to selskaber med blændende indtjeningshistorik, påpeger senioranalytiker Jacob Pedersen fra Sydbank. SAS skal ikke forvente en hvid ridder til undsætning fra Finnair, hvis markedsværdi er den halve af SAS.

"Finnair har ingen penge at komme med. Det har SAS heller ikke. Så det eneste man kan være helt sikker på, at der vil komme ved en fusion, er, at man igen vil gå til aktionærerne. Det giver en fusion en blændende mulighed for," siger Jacob Pedersen.

Tomme lommer spænder ben


Han husker ledelserne på, at det langt fra er gratis at gennemføre en fusion.

"Ingen af selskaberne - og især ikke SAS - har råd til at kaste flere milliarder efter en stor restrukturering, hvilket er nødvendigt for at høste den fulde gevinst af en sammenlægning," påpeger han.

Virksomheder
SAS og Finnair passer som hånd i handske
Det placerer de to nordiske flyselskaber i den uheldige situation, at en fusion er oplagt på grund af en solid forretningsmodel, men at en ny betydelig kapitaltilførsel er et sandt minefelt.

De nordiske stater har flere gange erklæret kassen smækket i og luftet ønske om at komme ud af SAS, og derfor vil en aktieemission kræve en velpolstret og interesseret ekstern spiller til at gøre fødslen af SAS-Finnair til virkelighed.

"Hvem skal have lyst til at gå ind og købe over 50 pct. af det samlede selskab," efterlyser Jacob Pedersen.

The usual suspects


Et selskab som Lufthansa vil ved at gå med i en emission og efterfølgende købe de nordiske lande ud af SAS og Finnair kunne sætte sig på en stor aktieandel samt sikre sig kontrollen med det nye selskab.

Alligevel ser Jacob Pedersen ikke den store realisme i en rettet emission mod de mest oplagte købere.

"De potentielle bejlere som Lufthansa, British Airways eller Air France-KLM har nok at gøre for at få styr på deres egen forretning. Så det bliver ikke på den korte bane, at de kommer til at tage en ejerandel i sådan et foretagende," vurderer analytikeren.

Han er heller ikke overbevist om, at det bliver nemt at tiltrække andre investorer, selvom forretningen på et samlet SAS og Finnair er bedre end de to selskaber hver for sig.

Blandt de øvrige muligheder er et opkøb fra et af de stenrige flyselskaber fra Mellemøsten som Emirates, Gulf eller Etihad - eller en kapitalfond, som Børsen også beskriver i dagens udgave.

Arabiske rigmænd blokeret


Men for at give rigtig god mening skal en branchekøber være i stand til at sammenlægge funktioner og derigennem høste synergier. Her står et arabisk selskab dårligt, da reglerne afskriver dem for at eje mere end lige under 50 pct. af SAS, fordi de ikke er europæiske.

En kapitalfond har traditionelt appetit på opkøb, hvis det er muligt at gå ind og strømline selskabet. Men på grund af både SAS og Finnairs store gældsbyrder er der ikke plads til, at en kapitalfond kan geare virksomheden, hvilket klassisk får interessen til at dale.

Ydermere vil en annonceret fusion med Finnair sætte et stort spørgsmålstegn ved SAS' evne til både at integrere Finnair og gennemføre sin nødvendige turnaround. En kuldsejlet strategiplan vil underminere finanserne i det nye selskab, før det overhovedet er kommet i gang.

Derfor taler alt i alt ifølge Jacob Pedersen for, at en nordisk fusion ikke bliver inden for det næste år, og også derefter ser det svært ud.

"Tanken er god, og det er helt åbenlyst, at de to forretninger sammenlagt giver et stærkere match og et stærkere setup end de to selskaber hver for sig. Men der er en helt verden udenom af ejere og andre flyselskaber, der være enige om," konstaterer analytikeren.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis