ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Aktiedyk over 80 pct: Conferizes bestyrelse lukker selskabet

Bestyrelsesformand Steen Tromholt overtog stillingen som adm. direktør i 2019. Arkivfoto: Nicolai Lorenzen/Ritzau Scanpix
Bestyrelsesformand Steen Tromholt overtog stillingen som adm. direktør i 2019. Arkivfoto: Nicolai Lorenzen/Ritzau Scanpix

Covid-19 pandemien har ændret eventmarkedet markant, og det får nu børsnoterede Conferize til at kaste håndklædet i ringen.

Selskabet skriver i en selskabsmeddelelse, at bestyrelsen “i dag måtte erkende, at der ikke er grundlag for at drive selskabet videre.”

“Bestyrelsen har derfor besluttet at opsige ledelse og medarbejdere – og vil indstille til selskabets aktionærer på en ekstraordinær generalforsamling at lade selskabet træde i solvent likvidation. Bestyrelsen vil snarest indkalde til denne generalforsamling,” skriver selskabet videre.

Meldingen får aktien til at falde 89 pct.

Beslutningen sker efter drøftelser med selskabets hovedaktionærer, og på den baggrund har bestyrelsen altså vurderet, at det “hverken er muligt eller forsvarligt at rejse den nødvendige finansiering. I forlængelse heraf vurderer bestyrelsen tillige, at det vil være uforsvarligt at fortsætte den videre drift og har derfor med beklagelse måtte træffe beslutning om at indstille til selskabets aktionærer om at lade selskabet afvikle.”

Blandt hovedaktionærerne er selskabets formand, Oticon-rigmanden Lars Kolind, der ifølge erhvervsdataregistret BIQ ejer mellem 20 og 25 pct. af selskabet.

Efter at have skiftet stifter Martin Ferro Thomsen ud på posten som adm. direktør og i stedet indsat bestyrelsesformand Steen Tromholt i 2019, søsatte Conferize en stor marketingkampagne i første kvartal af 2020, der med en ny betalings- og abonnementsmodel skulle sparke event-softwaren ud over rampen.

Siden har selskabet måttet indse, at der som følge af covid-19 nu ikke længere bliver holdt fysiske events. Og de events, der var præmissen for Conferizes forretningsmodel, er kun delvist afløst af online events, som kræver en helt anden software platform, end den Conferize tilbyder.

Har forsøgt at omstille sig ny virkelighed

Det fremgår af meddelelsen, at selskabet det seneste halve år har forsøgt at udvikle og integrere nye features til at understøtte virtuelle events. Men altså uden held.

“Efter en ihærdig salgsindsats må bestyrelsen imidlertid konstatere, at det ikke har været muligt at sælge platformen i det ønskede omfang. Den opstillede milepæl om 100 kunder i Danmark, jf. selskabsmeddelelse 2020-07 af 28. august 2020, er således langt fra at blive realiseret,” lyder det.

Virksomheder
Kolind om redningsaktion af kuldsejlet platform: Selskabet risikerede at lukke

Til selskabets aktionærer lyder meldingen fra bestyrelsen:

“Med den aktuelle likviditet forventer bestyrelsen at kunne afvikle selskabet solvent, men forventer dog intet eller kun et ubetydeligt provenu til aktionærerne.”

Conferize har i forvejen kæmpet med sit gennembrud. Selskabet havde i 2019 et underskud på 34,6 mio. kr. Året før lød underskuddet på 7,1 mio. kr.

Nu har vi valgt at tage ansvar. For der har både været tale om dårligt ledelses- og bestyrelsesarbejde

selskabsmeddelelsen

Da Lars Kolind ved hjælp af sin position som storaktionær i selskabet i juni 2019 indsatte sig selv som formand og sagde farvel til både stifteren og den gamle bestyrelse, var det med ordene:

“Nu har vi valgt at tage ansvar. For der har både været tale om dårligt ledelses- og bestyrelsesarbejde. Vi stod i en situation, hvor vi kunne se, at hvis vi ikke gjorde noget, risikerede virksomheden at lukke.”

Opdateres


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis