Kampen mod et af verdens hurtigstvoksende sundhedsproblemer får nu et rygstød i milliardklassen.
“Hvis de normale piller ikke virker, er ny penicillin sidste udvej. Det betyder, at højkvalitetsprodukter ikke har genereret mere end 15 mio. dollar i salg de seneste ti år
Kasim Kutay, adm. direktør, Novo Holding
Sidste år døde flere end 700.000 personer som følge af sygdomme forårsaget af antibiotikaresistente bakterier. Medmindre der bliver gjort noget ved problemet, forudses tallet at ville stige til 10 mio. dødsfald om året i 2050.
Derfor er en række af verdens største pharmavirksomheder og fonde gået sammen og har etableret AMR Action Fund med et kapitaltilsagn på 1 mia. dollar (ca. 6,5 mia. kr.). Målet er at investere i forskning og biotekselskaber, der arbejder med nye former for penicillin.
“I dag bliver der hverken brugt nok tid eller ressourcer på at udvikle ny antibiotika. Derfor er det et vigtigt skridt på vejen med så stor en fond, der både kan hjælpe virksomheder videre med forskning og udvikling af præparater og samtidig allokere penge til lobbyarbejde, så systemet kan blive fikset,” siger Kasim Kutay, adm. direktør i Novo Holdings, som administrerer investeringen i AMR Action Fund på vegne af Novo Nordisk Fonden.
Foruden førnævnte deltager fra dansk side Novo Nordisk, Leo Pharma og Lundbeck, som tilsammen bidrager med over 500 mio. kr.
De udenlandske deltagere tæller bl.a. Johnson & Johnson, Eli Lilly, GlaxoSmithKline og Pfizer. Her glæder man sig over, at der bliver taget fat på problemet:
“FN vurderer, at uden handling her og nu vil vi om 30 år se lige så mange dø af multiresistente infektioner hvert år, som vi i dag ser dø af kræft. Verdensbanken har estimeret, at hvis det sker, vil det koste det samme som finanskrisen i tabte værdier hvert år. Det er et meget alvorligt problem, og det giver sig selv, at der er brug for et endnu større fokus,” lyder det fra Lars Møller, landechef for Danmark i Pfizer.
Ambitionen for AMR Action Fund er at sikre, at der senest i 2030 bliver udviklet to til fire nye antibiotika til patienter.
Ifølge deltagerne i fonden står udfordringerne i kø. Penicillin er i dag et af de mest benyttede præparater til bekæmpelse af infektionssygdomme og ved operationer, men det er meget begrænset hvor mange nye midler, der har set dagens lys de senere år.
Globale medicinalvirksomheder har investeret i den nye fond
Det skyldes primært, at der i dag ikke findes et økonomisk incitament for medicinalvirksomheder til at forske og udvikle ny medicin. Nye antibiotika bruges nemlig kun sparsomt – og i flere tilfælde først hvis alt andet ikke virker – for at bevare deres virkning. Derfor ryger de bagest på hylden hos apotekerne.
“Hvis de normale piller ikke virker, er ny penicillin sidste udvej. Det betyder, at højkvalitetsprodukter ikke har genereret mere end gennemsnitligt 15 mio. dollar i salg de seneste ti år. Derfor har det aldrig ramt et niveau, som er interessant for investorerne – her af den manglende finansiering på området,” forklarer Kasim Kutay.
“Derfor skal alle aktørerne træde i karakter og gøre noget ved problemet. Vi har en global sundhedskrise, som skal løses, og derfor har vi etableret denne fond. Nu er det op til beslutningstagerne og politikerne at ændre rammevilkårene og prismodellerne,” fortsætter han.
Noget tyder på, at regeringen herhjemme er lydhør over for problemet og er klar til at finde løsninger i samarbejde med de private aktører. I hvert fald roser sundhedsminister Magnus Heunicke (S) etableringen af AMR Action Fund.
“Antibiotikaresistens er en af de største globale sundhedstrusler, som verdenssamfundet er nødt til at stå sammen om at løse. AMR Action Fund er et vigtigt nyt initiativ, fordi den nye fond skal være med til at sikre, at der bliver udviklet nye effektive antibiotika,” siger sundhedsministeren i en pressemeddelelse.