ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Europæisk inflation holder sig noget lavere end i USA

Økonomierne i Europa er på vej mod en genåbning, men det sætter mindre gang i forbrug og prisstigninger end i USA. Her nydes aftensolen i Berlin. Aktivfoto: Christian Mang/Reuters/Ritzau Scanpix
Økonomierne i Europa er på vej mod en genåbning, men det sætter mindre gang i forbrug og prisstigninger end i USA. Her nydes aftensolen i Berlin. Aktivfoto: Christian Mang/Reuters/Ritzau Scanpix

Europæiske forbrugere har mindre gang i Mobilepay og kreditkort end amerikanerne. Og forholdsvist flere af dem er ikke tilbage i arbejde på trods af covid-19-pandemiens opbremsning.

Det er to af de væsentligste årsager til, at inflationen i EU-landene ikke vil nå samme højder som i USA. “Inflationen kommer tilbage, men den skræmmer ikke,” konkluderer Maddalena Martini, økonom, Oxford Economics, mens hendes kollega i Capital Economics Jack Allen-Reynolds i en kommentar skriver, at “i takt med, at økonomierne i eurozonen genåbnes, vil inflationen tage til, men vi tvivler på, at det bliver så højt som i USA.” Han forudsiger, at i andet halvår af 2021 vil inflationsraten gennemsnitligt ramme 2,5 pct.

“I USA steg husholdningernes indtægter kraftigt sidste år (på grund af store hjælpepakker til forbrugere og virksomheder,red.), mens de knapt steg i eurozonen, hvor forbrugerne også har meget mindre øget opsparing end i USA,” forklarer Jack Allen-Reynolds som årsagen til, at de europæiske hjul snurrer langsommere.

Inflationen kommer tilbage, men den skræmmer ikke

Maddalena Martini, økonom, Oxford Economics

Eurozonen er også mindre ramt af den globale mangel på chips, der siden april sidste år i USA har ført til prisstigninger på 10 pct. på nye biler og 21 pct. på brugte biler, fordi bilfabrikkerne ikke kan producere tilstrækkeligt mange nye biler uden de avancerede computerchips.

Meget af det, der driver inflationen i vejret, rammer ellers uundgåeligt begge de to store økonomier. Det gælder de betydelige prisstigninger på de fleste råvarer, og det gælder det fælles faktum, at stigningerne i mange priser kommer fra et udgangspunkt, hvor de var ikkeeksisterende på grund af en nulstillet prisudvikling under nedlukningerne af økonomierne. Ligesom lønpresset var minimalt.

Men også den udvikling med fald i inflationstakten var dybere i USA end i eurozonen, og derfor er opturen stejlere. Sidste år faldt inflationstakten i USA fra 2,3 pct. i februar til 0,2 pct. i maj – et fald på 2,1 procentpoint. I eurozonen var faldet på 1,4 procentpoint med inflation på minus 0,3 pct. i september, altså deflation.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis