ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Analyse: Derfor vil abortdom ændre amerikansk politik

I snart 50 år har amerikanske kvinder haft en grundlovssikret til abort indtil uge 24. Et lækket dokument viser, at den amerikanske højesteret har tænkt sig at fjerne den ret fuldstændigt og lade det være op til de enkelte delstater, i hvilket omfang - og om - de vil tillade abort.

Et udkast til en længe ventet højesteretsdom blev lækket natten til tirsdag. Udkastet forkaster den grundlovssikrede ret til abort, som amerikanske kvinder har haft i næsten 50 år. Arkivfoto: Evelyn Hockstein/Reuters/Ritzau Scanpix
Et udkast til en længe ventet højesteretsdom blev lækket natten til tirsdag. Udkastet forkaster den grundlovssikrede ret til abort, som amerikanske kvinder har haft i næsten 50 år. Arkivfoto: Evelyn Hockstein/Reuters/Ritzau Scanpix Ritzau Scanpix

Der er ofte stor ståhej omkring den amerikanske højesterets offentliggørelse af domme, men det er intet at sammenligne med det seismiske chok, der rystede amerikansk politik, da et udkast til en længe ventet højesteretsdom blev lækket natten til tirsdag. Udkastet forkaster nemlig fuldstændig den grundlovssikrede ret til abort, som amerikanske kvinder har haft i næsten 50 år.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis