ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Analyse: Massiv uvished over udsigt til fred i Iran

Der er jubel i markederne over fredssignaler, der for præsident Trump vil være umulige at forklare som en sejr. Intet nyt om fremtiden for Hormuzstrædet 

Udenrigsminister Marco Rubio siger tirsdag, at Epic Fury og dermed krigen mod Iran er overstået. Men der er fortsat betydelig tvivl om, hvorvidt en fredsaftale kan underskrives.
Udenrigsminister Marco Rubio siger tirsdag, at Epic Fury og dermed krigen mod Iran er overstået. Men der er fortsat betydelig tvivl om, hvorvidt en fredsaftale kan underskrives. Foto: Kylie Cooper/Reuters/Ritzau Scanpix
Krigen i Iran er forbi. Måske. Onsdag midt på dagen var der i finansmarkederne ikke megen tvivl. Brent-olie faldt til under 100 dollar pr. tønde, aktierne steg næsten overalt, renterne faldt tilsvarende.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis