ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

AI-startup rejser millioner til objektive bilskadesyn

Den danske AI-startup Focalx vil hjælpe virksomheder i bilbranchen med at undgå at tabe penge, når de overleverer biler. Startuppen har rejst knap 14 mio. kr. i en ny investeringsrunde

Ifølge AI-startuppen Focalx mister bilbranchen årligt mange milliarder på skader, der ikke kan ansvarsplaceres. Det vil virksomheden afhjælpe med en ny softwareteknologi.
Ifølge AI-startuppen Focalx mister bilbranchen årligt mange milliarder på skader, der ikke kan ansvarsplaceres. Det vil virksomheden afhjælpe med en ny softwareteknologi. Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Når en udlejet eller leaset bil skal skifte hænder, er mange bilfirmaer afhængige af inspektører med clipboards og afkrydsningsskemaer til at tjekke skader på den afleverede bil.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis