Danske eksportvirksomheder har udsigt til et efterår, der først og fremmest kan karakteriseres med et ord: Usikkerhed.
To ud af tre virksomheder oplever, at de ikke har en ordrebog i samme niveau som forventet eller som året før. Og at der er usikkerhed omkring muligheden for at få den fyldt op igen.
“Vores bud er omkring 10 pct. nedgang i eksporten. Det kan godt være, at det bliver lidt mindre. Men jeg kan i hvert fald stå på mål for at sige, at det ikke bliver under 100 mia. kr.,“ siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.
Særligt er eksportvirksomhederne bekymrede over udsigten til vedvarende svag efterspørgsel, viser en rundspørge med svar fra mere end 800 af DI's medlemsvirksomheder. Faktisk er det – ud af de 818 virksomheder, der har svaret – kun 51 virksomheder, der ikke angiver at være bekymrede.
Og mandag offentliggjorde regeringen prognosen Økonomisk Redegørelse, hvori der forudses et fald i eksporten på 10,2 pct. i år og kun et delvist comeback med et plus på 6,2 pct. næste år.
Hen over sommeren har der ellers været en del positive tegn fra økonomien, understreger Lars Sandahl Sørensen. Men pandemien er blusset op igen flere steder, og det er det, der gør usikkerheden så enorm.
“På en række parametre har vi fået en indikation af, at mange ting rejser sig ret hurtigt igen, når de får lov til det. Vores indenlandske økonomi og aktivitet – når vi ser bort fra det, der er tvangslukket eller voldsomt påvirket af restriktioner – er ret stærkt tilbage igen,” siger DI-direktøren.
“Det ser vi også på mange andre markeder – at den generelle efterspørgsel rejser sig. Det er positivt, at det kan normalisere sig. Det er den positive historie. Den negative historie er, at det lynhurtigt kan gå den anden vej,” fastslår han.
Usikkerheden afspejles bl.a. på virksomhedernes indlånskonti. Som Børsen kunne fortælle i sidste uge, er erhvervslivets indlånsoverskud vokset fra 0 til 56,6 mia. kr. de seneste tre måneder. En del af det skyldes, vurderer Lars Sandahl Sørensen, at virksomhederne holder på likviditeten til de regninger, de ved venter – f.eks. udskudt skat. Men tallene dækker efter DI's vurdering også over, at usikre virksomheder ikke fylder deres lagre op.
“Det har chokeret mig, hvor stort indlånet er. Og meget få udlån. Det er usikkerhedsmomentet igen
Lars Sandahl Sørensen, DI
“Det har chokeret mig, hvor stort indlånet er. Og meget få udlån. Det er usikkerhedsmomentet igen,” siger Lars Sandahl Sørensen.
Usikkerheden skaber også muligheder for konsolidering, understreger DI-direktøren. Stærke virksomheder kan vinde markedsandele, købe teknologier eller ligefrem konkurrenter op.
“Omvendt skal vi også være opmærksomme på, at det bl.a. er det, kineserne gør lige nu. Ikke bare i Europa, men også globalt,” understreger Lars Sandahl Sørensen.
Finansminister Nicolai Wammen (S) gav ifm. forslaget til finansloven for 2021 “et klart tilsagn” om at støtte danske eksport, og en fond til rekapitalisering af “samfundsbærende” virksomheder er på tegnebrættet.
Da planerne blev annonceret i juni, var det ifølge Lars Sandahl Sørensen for tidligt at sige, om den ville blive nødvendig i praksis.
Nu siger han:
“Ønsket og drømmen er, at vi ikke får brug for den. Og lige nu forventer jeg ikke, at vi får brug for den. Men hvem ved, hvordan den her epidemi udvikler sig. Nogle brancher er jo ret udsatte. Hvis du fysisk ikke kan komme ind og måle folks ører, går tingene meget hurtigt i stå for høreapparatproducenterne. Og det er et område, hvor Danmark har en førerposition, bare for at tage et eksempel.”