I maj måned i år sprang tømrer Søren Raaholdt ud som nybagt iværksætter. Kort forinden var han blev fyret på grund af corona i den virksomhed, han arbejde for, og som byggede typehuse for private kunder. Søren Raaholdt havde længe overvejet muligheden for at blive sin egen chef, og fyringen blev det skub, der gjorde udslaget for tømreren fra Horsens.
På trods af usikkerheden investerede han i egen bil og eget værktøj. Udgifter, der løb op i omkring 200.000 kr. Han fik også ansat en mand mere i sin nye virksomhed, Raaholdt Byg. De to tømrere fik hurtigt ordrebogen fyldt med arbejde fra en anden udbyder af typehuse.
Efter bare tre uger som iværksætter tjener Søren Raaholdt næsten det samme, som da han var lønmodtager. Nu er han bare sin egen chef, og kan derfor lægge alle de timer i opgaverne, som tiden tillader. Det giver både flere penge og mere frihed, fortæller Søren Raaholdt om forskellen på at være ansat og at være iværksætter.
“Selvfølgelig giver det også nogle flere udgifter og spekulationer, men indtil videre har jeg lovning på alt det arbejde, jeg kan udføre,” siger Søren Raaholdt, der ikke har haft tid til at opbygge en hjemmeside for sin nye virksomhed, men klarer sig med lidt annoncering på Facebook.
I den anden ende af landet har Lars Kristian Wichmann Hansen fået virksomheden 2takehome.dk i gang under coronanedlukningen. Fra Nexø på Bornholm drejede it-udvikleren med egne ord “på et par knapper” på den platform, der var klar til at hjælpe kantiner og frokostordninger med at betjene frokostkunder med overskudsmad til aftensmaden. Da corona lukkede alle kantiner ned, blev platformen i stedet til en tjeneste for take away for restauranter.
“Systemet var jo parat, så forretningsmodellen skulle bare drejes en smule, så vi også servicerede takeaway,” fortæller Lars Kristian Wichmann Hansen om baggrunden for at gå i luften med en ny virksomhed under coronanedlukningen.
De to iværksættere er begge en del af et forandret Iværksætterdanmark, som coronanedlukningen har betydet. Antallet af nye virksomheder målt på cvr-registreringer er nu stort set på niveau med sidste år med kun et lille fald. Men dykker man ned i tallene, har corona ændret på, hvor i landet iværksættertrangen har været størst og hvilken type virksomheder, der er etableret. Det viser ny data, som eStatistik har lavet til Børsen.
“Iværksætteriet bevæger sig hele tiden, og der vil altid være nogen, der kaster sig ud i noget. Folk forfølger de muligheder, der opstår og det er interessant at se, hvilke typer af virksomheder, der går frem og hvilke, der går tilbage,” siger Kent Nielsen, der er adm. direktør i eStatistik.
Antallet af nye virksomheder er faldet mest i København, mens Region Midtjylland buldrer frem med nye firmaer. Det skyldes ifølge Kent Nielsen, at antallet af nye videntunge servicevirksomheder som virksomhedsrådgivning og firmaer inden for arkitektur og design er gået ned i april og maj. Omvendt er antallet af firmaer inden for e-handel og kurerservice stormet frem i hele landet.
“Der har været brug for at bringe mere hjem til folk, for de store vindere er internethandel og post- og kurerservice, mens virksomhedsrådgivning, design og arkitektur, computerprogrammering og konsulentbistand inden for it har taget et gevaldigt dyk,” siger Kent Nielsen.
“Jeg vil tro, at ca. 80 pct. af de iværksættere, jeg taler med, er upåvirkede af corona
Preben Kirkeby, erhvervskonsulent i Horsens Kommune
Han konstaterer også, at firmaer indenfor skønhed- og hudpleje, frisører og restauranter nok tog et dyk i april, men allerede i maj er tilbage for fuld styrke, når det gælder antallet af nye virksomheder.
Horsens Kommune er en af de kommuner, hvor iværksætteriet er gået frem under corona. Her er der registreret 29 pct. flere virksomheder i maj i år i forhold til året før. Erhvervskonsulent Preben Kirkeby oplever ikke, at corona er en hindring for byens nyslåede iværksættere.
“Jeg vil tro, at ca. 80 pct. af de iværksættere, jeg taler med, er upåvirkede af corona. De ville være startet op uanset hvad, fordi de grundlæggende har en lyst til at blive selvstændige. Det er meget sjældent, at corona bliver bragt på banen i vores samtaler” siger Preben Kirkeby, der er i dialog med de fleste af kommunens nye iværksættere.
Han oplever derimod, at corona kan være det, der giver det sidste skub for mange ud i iværksættertilværelsen enten fordi, de har mistet deres arbejde eller ser nye muligheder i markedet.