Serieinvestor og iværksætter Mia Wagner siger nu endeligt farvel til Freeway-koncernen og starter en ny investeringsplatform.
“Vi ser ind i en virkelighed, hvor udviklingen i ligestilling er fraværende
Mia Wagner
Platformen går under navnet Nordic Female Founders og har til formål at samle kvinder om investering og iværksætteri og samtidigt fremme antallet af kvinder i bestyrelser og på lederposter.
“Vi ser ind i en virkelighed, hvor udviklingen i ligestilling er fraværende. Vi kan ikke påvise vækst i andelen af kvinder, der stifter virksomhed, eller kvinder som besidder poster i topledelser og bestyrelser i Danmark. Det samme gør sig gældende, når vi kigger på formue, pensionsopsparing og indkomst. Der sker ikke noget i udviklingen, så nu må vi gå til handling,” understreger serieinvestoren, der blandt andet er kendt for sin medvirkning i tv-programmet “Løvens hule.”
Og Mia Wagner er ikke alene om arbejdet med den nye platform. Med på holdet har hun Anne Stampe Olesen, der er tidligere kommerciel direktør i Freeway-koncernen. Begyndte som advokatfuldmægtig i sin fars advokatfirma Wagner Advokater i 2003, og i 2008 blev hun partner og direktør i virksomheden.I 2017 lukkede advokatfirmaet, og Mia Wagner blev direktør for Freeway-koncernen. Siden efteråret 2018 har Mia Wagner været investor i tv-programmet “Løvens hule”.
Platformen skal danne grundlag for fællesskab, hvor kvinder med interesse i investering og iværksætteri kan finde sparring og dele deres kompetencer.
Til at starte med skal det primært være vidensdeling i form af video, podcast og oplæg, der skal drive fællesskabet frem, mens der på sigt skal være rum for direkte investering via platformen.
“Lidt længere ude i fremtiden skal platformen også rumme mulighed for at investere i iværksætteri ved hjælp af crowdfunding. Hele essensen er, at det skal være mere tilgængeligt for kvinder, og jeg håber, at det her kan være en måde at skubbe til udviklingen,” siger Mia Wagner.
Stifteren understreger dog, at mænd ikke er fuldkomment udelukkede fra fællesskabet; fokus ligger blot på at modne kvinder til at investere i iværksætteri.
pct. udgørandelen af investeringer i tech-startup med kvindelige medstiftere
Platformen lanceres ifølge stifteren i en nær fremtid, men allerede nu har Nordic Female Founders klargjort en række af event, der skal gøre en forskel for ligestilling i Danmark.
Stiftelsen af den nye platform betyder også, at Mia Wagner siger farvel til direktørposten i Freeway-koncernen, der er ejet af hendes far, Morten L. Wagner, og bror, Morten O. Wagner.
“Det har været en stor beslutning at sige farvel til Freeway. Der har nærmest siddet magneter i direktørstolen, som har holdt mig fast, og jeg har været med hele vejen. Men lysten til at gøre op med uretfærdigheden i ligestilling er stærkere, og derfor skifter jeg nu spor,” fortæller hun.
Mia Wagner har været adm. direktør i Freeway siden 2017.