Telefonen ringer. Jan Lytje Hansen tager den, og i røret er en amerikansk kapitalfond med et tilbud.
Sådanne opkald modtager stifteren af den danske fintech-virksomhed Viabill jævnligt. Det er denne slags opkald, der kan friste Jan Lytje-Hansen, for det er store investeringer, af en størrelse som ikke ses i Danmark, der tilbydes til virksomheden. Tilbuddene kommer dog med et krav: Så skal børsnoteringen ske i USA.
“Der er en forventning fra fondenes side om, at så rykker vi teltpælene op,” siger han.
Viabill er en dansk fintech-virksomhed, der laver digitale betalingsløsninger og har kontorer flere steder i verden bl.a. New York. Her fra hovedkontoret kan man fra fjerde sal se ned til butikkerne i hjertet af København. Det kunne ikke være mere centralt placeret.
Men netop placeringen af hovedkontoret bliver sværere og sværere at retfærdiggøre, fortæller Jan Lytje-Hansen.
Stiftet i 2014 af Jan Lytje-Hansen, der også er firmaets adm. direktør. Tilbyder online betalingsløsning til shoppere i Danmark, USA og Spanien. Har kontorer i København, New York og Madrid. Hovedkontoret er stadig i København.
“Hvornår skal I videre, hvornår rykker I ud? Det er meget typiske spørgsmål, som jeg bliver mødt med, når vi henter kapital. Der er en idé om, at det ikke skal ske fra Danmark,” siger han og fortæller, at det heller ikke hjælper på det, at langt størstedelen af medarbejderne er med fra en Zoom-forbindelse fra andre steder i verden og ikke på kontoret.
Da Viabill hentede kapital i første runde for et par år siden, var der allerede flere interesserede fonde fra USA. I første omgang sagde Jan Lytje-Hansen nej. Men ser den adm. direktør lidt ud i fremtiden, er det bestemt ikke et usandsynligt scenarie, at der kan komme et tidspunkt, hvor de gode muligheder vil tvinge det danske selskab til USA.
“Kan I ikke bare finde kapitalen andetsteds, ville nogen nok sige. Men det her handler ikke om følelser, men hvad der rationelt er bedst for virksomheden. Og der må jeg erkende, at amerikanske kapitalfonde er interessante,” siger han.
Det “interessante” handler særligt om risikovilligheden fra de amerikanske investorer. Der er nemlig en anden villighed til at betale for potentiale i tech-virksomheder frem for sorte tal på bundlinjen. Man kan derfor ofte få to til tre gange så meget for pengene hos de amerikanske forvaltere end hos de danske og europæiske fonde, fortæller Jan Lytje-Hansen.
Ifølge Viabill-stifteren ville det hjælpe på situationen, hvis der opstod flere kapitalmuligheder i Danmark, for lige nu er de næsten “ikke eksisterende” i de store investeringsrunder. Men han er faktisk ikke sikker på, at det ville være nok til at kunne sige nej til kapitalfondene.
“Det her handler ikke om følelser, men hvad der rationelt er bedst for virksomheden
Jan Lytje-Hansen, stifter og adm. direktør, Viabill
“Man skal huske, at som virksomhed er man i et ræs mod konkurrenter, og man har ikke brug for unødvendige benspænd,” siger Jan Lytje-Hansen.
Han ærgrer sig dog over, at der ikke er mere fokus på de senere stadier for virksomhederne i Danmark, for Danmarks skyld.
“Danmark er et fantastisk land at starte virksomhed i. Men det er en skam, at vi i Danmark ikke fokuserer endnu mere på at skabe konkurrencedygtige muligheder og rammer for de virksomheder, som rent faktisk vokser, og hvor samfundet kan få stor gavn af dem,” siger han og fortsætter:
“Jeg kan i princippet være ligeglad. Men det er ærgerligt, at det ikke kommer Danmark lige så meget til gode.”
For nu vil stifteren holde virksomheden i København. For på nuværende tidspunkt har deres franske og tyske investorer ikke haft noget problem med det. Men Jan Lytje-Hansen vil ikke afvise, at det kan ændre sig, hvis en amerikansk investor bliver for interessant.
“Min ambition er at bygge en stor virksomhed. Punktum. Ikke på trods af, at det kunne lade sig gøre fra Danmark. Derfor handler det om at være det sted, der har de bedste muligheder,” siger han.
Hvad skulle der så til, for at det kunne lade sig gøre for jer?
“Ser jeg det udelukkende fra mit perspektiv, så burde der være nogle konkrete økonomiske eller skattemæssige incitamentsmodeller for at blive i Danmark, som man ser i mange andre lande f.eks. i Israel. Ellers gør man det ikke. Og så mister man virksomheder som os til udlandet,” siger Jan Lytje-Hansen.