ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Netcompany sikrer sig nyt hovedsæde i aftale med ATP: Blandt de største udlejninger i 2022

Netcompany lejer sig ind i to af de fire glasbygninger langs havnekanten på Christiansbro. Arkivfoto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix
Netcompany lejer sig ind i to af de fire glasbygninger langs havnekanten på Christiansbro. Arkivfoto: Niels Ahlmann Olesen/Ritzau Scanpix Ritzau Scanpix

Den danske it-komet Netcompany har vokseværk. På blot fem år er virksomhedens ansatte i København steget fra 1000 til 1600. Derfor er større rammer tiltrængte.

Det har selskabet nu sikret sig i en stor lejeaftale med ATP Ejendomme. Næste år skal Netcompany flytte fra deres nuværende hovedsæde på Grønningen tæt ved Østerport på 7000 kvm til de notoriske glasbygninger ved Ørkenfortet i hjertet af København.

Her lejer virksomheden i alt 24.000 kvm., der i første omgang skal huse de 1600 medarbejdere, der arbejder i Hovedstadsområdet.

“Jeg er slet ikke i tvivl om, at det bliver en af Københavns bedste arbejdspladser,” siger André Rogaczewski, adm. direktør hos Netcompany, om det nye hovedsæde.

Netcompany flytter ind i det nye domicil i foråret 2023. Inden da skal bygningerne gennemgå en omfattende renovering. Renoveringen tager den svenske entreprenørgigant NCC sig af.

“Vi er meget glade for at byde Netcompany velkommen som ny kunde. Vi forventer, at det bliver en af de største udlejninger i København i 2022,” siger André Scharf, der er direktør for investering og ejendomsforvaltning hos ATP Ejendomme.

Sociale rammer

Renoveringen og en afsluttende indretning er vigtige elementer for Netcompany-direktøren, der særligt glæder sig til at få samlet staben i København under samme tag.

“Vi vokser ud af vores nuværende kontor. Derfor har vi brug for flere mødelokaler og flere sociale faciliteter. Den enkelte medarbejder har brug for et godt fysisk miljø, hvor man kan føle sig inspireret og kreativ og kan løfte det store ansvar, der ligger på vores teams,” siger André Rogaczewski.

Netcompany, der omsatte for 3,6 mia. kr. i 2021, leverer digital transformation til både den offentlige og private sektor i hele Europa. Derfor er et stort udsnit af medarbejderne unge mennesker, og netop dem vil direktøren omfavne i planerne for det nye hovedkontor.

“Vi skal have en fleksibel arbejdsplads kombineret med intimitet, og det mener vi, at vores nye placering tilbyder, da det er tæt på vandet, offentlig transport og byen,” siger han og fortsætter:

“En af de vigtigste grunde til at flytte er at have et tidssvarende kontor, der kan tiltrække gode medarbejdere.”

Fuldender transformation

Ejendommen blev oprindeligt bygget af ATP Ejendomme til Nordea i 2000. Den er tegnet af arkitektfirmaet Henning Larsen, der også står bag Microsofts danske hovedsæde og Novo Nordisks hovedkontor i Bagsværd.

Hos ATP Ejendomme forklarer André Scharf, at lejeaftalen med Netcompany er et afgørende skridt for transformationen af Christiansbro og det tidligere Nordea-hovedsæde, der tæller i alt 75.000 kvm.

“Det har været stor opgave at transformere Christiansbro til næste del af sin livscyklus. Åbningen af NH-hotellet i Ørkenfortet var første step, og med udlejningen til Netcompany har vi løst opgaven om at genudleje Nordeas tidligere lejemål,” siger han.

Aftalen sætter en sløjfe på et travlt første halvår for ATP Ejendomme.

Investeringsdirektøren forklarer, at de med 30 nye lejekontrakter i 2022 på i alt 30.000 kvm har opnået en indtægt på 50 mio. kr.

“Vi har medvind på cykelstien efter et meget stærkt første halvår, som er gået bedre end forventet,” siger han.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis