Rettet: Tidligere stod der, at Nationalbanken ville udstede obligationerne på mandag. Det er imidlertid ikke specifikt mandag, men "i den nærmeste fremtid", oplyser centralbanken.
Som den første centralbank i verden udsteder Nationalbanken snarligt en ny type af grønne obligationer. Det oplyser Nationalbanken til Børsen.
Der er tale om grønne obligationer, som lever op til EU’s nye standard for grønne obligationer, European Green Bond Standard.
“Provenuet fra udstedelsen vil blive anvendt til at finansiere en række initiativer, der støtter Danmarks bæredygtige udvikling og indsatser for at begrænse klimaforandringer – herunder investeringer i grøn energi, jernbaneinfrastruktur og bæredygtig arealanvendelse, såsom skovrejsning, der både reducerer CO2-udledningen og fremmer biodiversitet,” siger Henrik Nørby, chef for statsgæld, i en skriftlig kommentar.
Mere specifikt er der tale om en obligation, der løber i ti år, og Nationalbanken planlægger at sælge obligationerne for i alt 10 mia. kr.