Bjarne Graven Larsen, der blandt andet har været fondsdirektør i ATP og investeringsdirektør i canadiske Ontario Teachers Pension Plan, OTPP, vil lancere et selvstændigt kapitalforvaltningsselskab.
Det oplyser han tilFinanswatch.
Af selskabsoplysningerne for det nye kapitalforvaltningsselskab, Qblue Capital, fremgår, at bestyrelsen ud over Bjarne Graven Larsen selv består af Mats Fredrik Martinsson, der også er tidligere fondsdirektør i ATP, og Lars Hougaard Nielsen, der fra 2011 til 2017 var senior porteføljeforvalter i ATP med ansvar for blandt andet udvikling at kvantitative investeringsstrategien. Han har siden 2017 været senior porteføljeforvalter hos Kiski Group, der leverer it-løsninger til kapitalforvaltere.
"Vi vil lave systematiske investeringer; investeringer der er langt mere regelbaserede, og i deres natur mere kvantificerede. Vi har siden oktober arbejdet på at få lavet både firmaet og det første investeringsprodukt, vi lancerer i juni måned. Det bliver et alternativt risikopræmie-produkt, der i virkeligheden prøver at tjene penge, uanset om aktiemarkedet er op eller ned, eller renterne falder eller stiger," siger Bjarne Graven Larsen til Finanswatch.
Ud over chefstillingerne i ATP og OTPP har Bjarne Graven Larsen også været finansdirektør i Novo A/S og adm. direktør for FIH Bank. Han oplyser til Finanswatch, at Qblue Capital, ud over ham selv vil bestå af i alt ni personer, heraf syv med en fortid i ATP.
Målgruppen for kapitalforvaltningsselskabet er professionelle og globale investorer, og Bjarne Graven Larsen oplyser til Finanswatch, at han regner med en større markedsføringskampagne efter sommerferien.
Qblue Capital blev ifølge Erhvervsstyrelsen stiftet den 31. oktober 2018 med en aktiekapital på 3,8 mio. kr. og andresse på Højbro Plads 10 i det indre København. Selskabet har endnu ikke modtaget tilladelse til at drive fondsmæglervirksomhed hos Finanstilsynet.