Sådan lyder afgørelsen torsdag formiddag fra Østre Landsret i ankesagen mod Lars Nørholt, hvor dommen fra byretten bliver stadfæstet.
Lars Nørholt blev sidste år kendt skyldig i omfattende svindel af byretten i Roskilde, der dengang tildelte ham en straf på syv års fængsel.
Her blev han dømt for bedrageri for 351 mio. kr., ligesom han dengang også blev dømt for blandt andet dokumentfalsk samt mandatsvig for 45 mio. kr.
Dommen fra byretten, der indeholdt strafbare forhold omkring 400 mio. kr., er overordnet set blevet stadfæstet af Østre Landsret, men retten finder dog Lars Nørholt skyldig i strafbare forhold for yderligere 200 mio. kr.
Fængselsdommen til Hesalights tidligere adm. direktør og hovedejer matcher den dom, som IT Factory-direktør Stein Bagger i 2009 modtog. De to domme er de hårdeste i nyere tid i sager om økonomisk kriminalitet.
Lars Nørholt har under hele forløbet nægtet sig skyldig og nedlagt påstand om frifindelse, men der er Retten i Roskilde og nu også Østre Landsret af en helt anden overbevisning.
Kommer oven i dom i erstatningssag
Torsdagens dom i ankesagen kommer blot to dage efter, at Lars Nørholt blev kendt skyldig i en anden sag ved Retten i Roskilde.
Det drejer sig om erstatningsspørgsmålet efter lampevirksomhedens konkurs i 2016, hvor Lars Nørholt sammen med to tidligere bestyrelsesmedlemmer samt selskabets revisor af byretten blev dømt til at betale et erstatningskrav på 200 mio. kr. til boet efter Hesalight.
Børsen arbejder at få en kommentar fra begge parter til udfaldet af ankesagen.
Hesalight: Ombejlet vækstkomet viste sit sande ansigt
Hesalight er historien om lampevirksomheden, der på kometagtig vis stormede frem.
Vanvittige vækstrater udløste avisforsider og fik i 2014 og 2015 en række investorer, heunder pensionsselskaberne Pensam og Pensiondanmark samt møbelhuset Ikea til at yde selskabet et obligationslån på tæt ved 600 mio. kr.
Hesalights forretning var baseret på at sælge gadebelysning til især offentlige kunder rundt omkring i verden. Forretningsmodellen var indrettet således, at kunderne først skulle betale for varerne i takt med, at lamperne leverede omkostningsbesparelser til kunderne.
”Vi sprænger stort set alle naturlove,” udtalte Hesalight-stifteren Lars Nørholt selv i et interview.
Men i foråret 2016 afslørede Børsen, at Hesalight langt fra var den succeshistorie, selskabet udgav sig for at være.
En stribe store selskaber såsom Novo Nordisk og Arla, som Hesalight havde kaldt nøglekunder, afviste at have handlet med selskabet, der solgte LED-belysning. Lars Nørholt blev taget i at have fusket med sit CV. Erhvervsstyrelsen dumpede selskabets regnskaber.
I november 2016 gik Hesalight konkurs, og Bagmandspolitiet gik ind i sagen.
Siden blev Lars Nørholt anklaget af Bagmandspolitiet for at have lokket det store lån ud af investorerne bl.a. ved hjælp af en forfalsket kontrakt på 365 mio. kr. med Starbucks, som var regnet ind i de flotte regnskaber.
I byretten blev det fundet bevist, at Hesalight havde indtægtsført en række falske kontrakter, heriblandt en med Starbucks, og at Lars Nørholt vidste, at kontrakterne var falske.