Han er iført mørke jeans-shorts, lilla Converse og en grå skjorte. Det lange brune hår er sat op i en knold. Han har ikke fundet jakkesættet og den hvide skjorte frem i dagens anledning, for når det er varmt, har han altså shorts på. Uanset anledningen.
Han går ned ad ståltrappen og stiller sig foran de fem investorer fra DR’s program Løvens Hule. Han er spændt, men afslappet – for pitchet kan han i søvne.
“Hej med jer. Jeg hedder Jakob,” siger han roligt.
I kameraernes søgelys og projektørernes skær står Jakob Neua Nørgaard med sin medstifter af den digitale ejendomsmægler Estaldo, Ann Rosenskjold, ved sin side. De søger en investering på 500.000 kr. for 1,5 pct. af virksomheden. Men før løverne ender i budkrig, får de gravet frem, hvem Jakob Neua Nørgaard egentlig er. For han er ikke en hvilken som helst iværksætter.
“Det er den største iværksætterstjerne, der har stået, tænker jeg, i alle syv sæsoner og pitchet. Bygget en forretning op, der er en milliard værd. Det har vi ikke set før. Og et kendt navn i iværksætterverdenen. Så du er meget ydmyg omkring dig selv,” lyder det fra Jesper Buch, investor og medstifter af Just Eat.
Jakob Neua Nørgaard smiler og svarer forlegent, at det er fordi, han er nordjyde, at han ikke fortæller om sin baggrund. Men han er manden, der i 2012 stiftede softwarevirksomheden Penneo, der håndterer digitale underskrifter. Virksomheden blev børsnoteret i 2020, men Jakob Neua Nørgaard har ikke været en del af driften siden 2017. Han ejer ca. 5 pct. af Penneo, og da kursen var på sit højeste i januar 2021, var han god for over 150 mio. kr. I dag er hans andel omkring 22-23 mio. kr. værd.
Iværksætteren havde forinden besluttet sig for, at han ikke ville nævne Penneo for løverne. For hvorfor skulle han det?
“Der lå en lille snert af, at jeg ikke havde lyst til at stå og fortælle det på tv. Det virker som pral: “Se, hvor godt, det er gået”. Jesper Buch hev også beløbet frem på, hvad virksomheden var værd. Jeg tænkte bare: “Åh, fuck”,” siger Jakob Neua Nørgaard i dag.
Selvom han svarede Jesper Buch, at hans ydmyghed kom fra Nordjylland, ligger der alligevel mere bag. Iværksætteren er vokset op med en alenemor, som fik fibromyalgi, en kronisk smertetilstand, da han var ti år, og endte på førtidspension. Og penge var der ikke mange af.
“Jeg tror bare, at når man kommer fra ingenting overhovedet, og når man har set alle andre mennesker prale, så vil man ikke gøre det samme. Man er jo ikke anderledes end alle mulige andre. Jeg har ikke behov for at sige: “Prøv at se, hvor godt det går.” Hvorfor skulle man gøre det?,” siger han.
“Både ja og nej. Jeg har ikke opdaget det. Jeg tror, at hvis man har styr på sine ting, skal man nok komme frem, og så skal folk nok finde ud af det. Og jeg giver ikke rigtig op, når der er noget, jeg gerne vil igennem med,” siger han.
“Det ved jeg faktisk ikke. Jeg tror, noget kommer tilbage fra min opvækst. Vi havde ingenting, men alligevel,” siger iværksætteren.
Han fortæller, at han som barn gik i kopimærker og kun fire ud af hans 50 Action Force-figurer var ægte, og selvom han drømte om den ægte varer, fik han det ikke.
“Der kommer sgu ikke nogen og hjælper en. Det gør der bare ikke. Der er kun mig selv, der kan gøre noget. Den mentalitet har jeg virkelig taget med. Man kan godt sidde tusind gange og sige: “Det kunne jeg godt tænke mig”. Men hvis man ikke gør noget, kommer man jo aldrig videre,” siger Jakob Neu Nørgaard.
Så mens vennerne fik computere af deres forældre, lærte han i en tidlig alder at tjene sine egne penge. Og der skulle slås mange græsplæner, før der blev råd til at købe en computer.
“Min mor gav mig alt, hvad hun kunne give mig, og hun satte mig før sig selv. Og hun skubbede mig altid ud i at kunne og skulle selv. På den måde tror jeg, at man som barn får lyst og mod på at turde prøve selv. Det er efter min mening en af de vigtigste ting, man kan lære et barn – hvis du bliver ved med at prøve, så lykkes det nok,” siger Jakob Neu Nørgaard.
I 1995, da Jakob Neua Nørgaard var 14 år, begyndte han at arbejde på McDonald's. Her mødte han Nicolaj Højer Nielsen, som i 2000 stiftede webmediet Connery.dk – et medie som Jakob Neua Nørgaard endte med at overtage og drive med en ny partner, Anders Eskholm.
I 2007 stiftede de to marketingbureauet Justworks. Men Jakob Neua Nørgaard hadede at sende kontrakter til Just Works kunder, for de sendte dem aldrig tilbage. Og det blev startskuddet til Penneo. Et par år forinden var NemID kommet på banen, som havde åbnet for muligheden for at underskrive digitalt. Det eneste problem var, at teknologien bag at underskive med NemID ikke var udviklet. Det ville Jakob Neua Nørgaard gøre.
I 2014 var Penneo klar til at sælge den løsning, der gjorde det muligt at underskrive digitalt, men virksomhedens potentielt største kundegruppe, revisorerne, var ikke klar til at tage den i brug, da Erhvervsstyrelsen først skulle udforme en vejledning til brug af digitale underskrifter.
Jakob Neua Nørgaard ringede hver fredag til en kvinde, der arbejdede i Erhvervsstyrelsen, for at presse på for en vejledning. Men der skete intet. En dag ringede han til vicedirektør i Erhvervsstyrelsen Victor Kjærs sekretær, men fik besked på at sende en mail, hvis han ville i kontakt med direktøren. Et par timer senere prøvede han igen, men denne gang, sagde han, at det var privat, og få sekunder efter havde han Victor Kjær i røret.
“Jeg lagde ud med at undskylde for, at jeg havde løjet for hans sekretær. Jeg fortalte, at vi havde lavet et system, der gør, at revisorer kan underskrive årsrapporter digitalt i stedet for at sende kæmpestore kuverter med otte eksemplarer rundt i hele Danmark med Postnord. “Det gør det hurtigere, nemmere og mere sikkert at få indsamlet underskrifter på årsrapporten. Lovgivningen siger, at man godt kan, men I har ikke lavet en vejledning til det. Kan du hjælpe mig med det”,” fortæller Jakob Neua Nørgaard.
Victor Kjær syntes, det lød smart og satte skub i sagerne. Det satte for alvor gang i Penneos vækst og nogle meget travle år for Jakob Neua Nørgaard.
Han arbejdede konstant. På familietur med sin kone og to børn i Faarup Sommerland hjalp han med support over telefonen, når han vågnede kl. 2 om natten, svarede han mails, og da hans søn fyldte tre, stod han med en følelse af, at han lige var blevet født i går – men han var pludselig blevet en stor dreng.
“Jeg endte med at vælge min familie til. Der var ikke tid til begge dele, og hvis jeg ikke vælger noget fra, så brænder jeg simpelthen sammen,” siger Jakob Neua Nørgaard.
“Det prøver jeg på, men det er, som om der bliver ved med at komme ting ind. Det er, som om man står i kviksand,” siger han og fortsætter:
“Men jeg tænker: “Okay, der er 35 medarbejdere, det går ret godt, og der er mange kunder, store kunder. Hvis jeg forlader det her skib nu, sejler det så stadig? Det er min tanke. Jeg tror, det er det rigtige at forlade det.”
Han sagde op hos den direktør, han havde været med til at ansætte i 2014, Janek Borgmann.
“Det var en megahård beslutning, fordi man føler, man svigter et team. At bygge Penneo var lidt som at være i en krig. Vi skal bare vinde det her marked, vi skal være de største og de bedste, og vi skal have alle de store kunder. Vi skal bare have det hele. Det var en evig kamp, og så forlod jeg de kammerater, der bare kunne blive inde i maskinrummet,” siger han.
Jakob Neua Nørgaard tror, at hvis han ikke havde forladt Penneo, var han brændt sammen.
“Jeg vil ikke sige, jeg var på vej til at få en depression, men jeg var på vej ud i stress. Jeg ændrede karakter, havde humørsvingninger … det hele,” siger han.
Iværksætteren havde fået et jobtilbud fra Væksthus Nordjylland som konsulent for tech-startups, som han startede i få måneder efter, han var trådt ud af døren hos Penneo.
“Hver gang jeg mødte nogen, tænkte jeg: “Gid jeg var med. Hvorfor er jeg ikke med i det der? Det var en fed idé. Hvorfor gør de ikke sådan? Nu har jeg sagt det til dem 30 gange.” På den måde var det meget fedt, men også frustrerende. Jeg ville egentlig helst lave mit eget,” siger Jakob Neua Nørgaard.
Efter han havde arbejdet i væksthuset et par år, kom Ann Rosenskjold en dag ind ad døren. Hun var ejendomsmægler og havde brug for sparring omkring opbygning af en hjemmeside til sin forretning. Mødet med hende talte ind i nogle tanker, Jakob Neua Nørgaard havde haft. Han havde leget med tanken om at skabe en platform til digitalt boligsalg.
“Ann fortalte, at hun drømte om at kunne arbejde fra alle steder i verden. Hun have netop været på en ferie i Spanien, som hun ikke ville hjem fra, men som ejendomsmægler skal man jo være til stede. Så hendes idé om at sælge boliger i hele verden koblet sammen med min idé til en platform blev begyndelsen på vores partnerskab,” fortæller han.
I 2019 stiftede de sammen med Tibold Kandrai og Roland Pop Estaldo, og Jakob Neua Nørgaard ringede til sin ven Nicolaj Højer Nielsen, som smed penge i virksomheden. Derudover købte 13 andre investorer sig ind i virksomheden.
MenEstaldo manglede erfaringer i forhold til at skalere en B2C-forretning og stod derfor i sommeren 2021 i Løvens Hule og pitchede deres digitale ejendomsmægler. Pengene kunne også godt bruges.
Selvom Jakob Neua Nørgaard havde millioner i Penneo-aktier, kunne han på daværende tidspunkt ikke sælge ud, fordi han var i lockup. En lock-up-aftale er en kontrakt, som forbyder personer, der betragtes som insidere i et bestemt selskab, fra at sælge deres aktier i denne virksomhed i en bestemt periode.
“Det kan godt være, jeg havde pengene på papiret, men jeg havde ikke pengene i hånden. Det var derfor, vi også skulle have en investor. For hvis jeg havde pengene, havde jeg proppet dem i selv. Jeg vil hellere selv have ejerandele,” siger han.
Men løverne var også interesseret i en ejerandel. Det endte i en budkrig mellem Jan Lehrmann, Christian Arnstedt, Jesper Buch og Jacob Risgaard. Jan Lehrmann løb med sejren og investerede 2,75 mio. kr. for 10 pct. af Estaldo. Det var den anden største værdiansættelse i Løvens Hules syv sæsoner.
Estaldo har i dag 22 ansatte, landede et underskud på 2,2 mio. kr. i 2021 og en bruttofortjeneste på 75.000 kr. De sorte tal på bundlinjen er der ikke udsigt til, så længe virksomheden tager markedsandele, men inden for tre-fem år kunne det være rart med et overskud, siger Jakob Neua Nørgaard.
Jakob Neua Nørgaard kan i dag kalde sig selv for millionær, og det til trods for at han er vokset op i et hjem, hvor pengene ikke rakte langt. Men hans opvækst er han taknemmelig for.
“Jeg har sagt til min mor, at hun er grunden til, at jeg er lykkedes. Hvis ikke hun havde givet mig gode værdier med på vejen, var jeg ikke kommet så langt,” siger han og fortsætter:
“Min mor, moster og bedsteforældre har proppet ind i hovedet på mig, at du kan blive, hvad du gerne vil. Det kan du.”
“Jeg har altid haft en drøm om at bygge en stabile base, hvor man ved, at der ikke kommer nogen og tager det fra dig. Det kan godt være, vi går ud og køber et større hus. Det vil jeg ikke afvise, at vi gør, men jeg vil være ekstremt fokuseret på, hvad det koster for mig at sidde i det hus rent mentalt, og kan jeg risikere at miste det igen?,” siger Jakob Neua Nørgaard.
Selvom han har fået flere penge på bankkontoen, har hans livsstil ikke ændret sig. Han bor i samme hus og bruger ikke flere penge, end han gjorde før. Dog har han købt sin drømmebil. En Ford Explore.
Men han prøver at give sin søn og datter de samme værdier, som han selv har fået med sig gennem sin opvækst.
“Min datters computer er otte-ni år gammel, og så kom hun den anden dag og sagde: “Far, jeg kunne virkelig godt tænke mig at få en ny computer.” Jeg sagde til hende, at det kigger vi på. Det er ikke fordi, hun ikke må få en ny computer, men jeg tror, at man skal fokusere på, at hvis man bare får alting, så får man ikke lysten til at spare op,” siger han og fortsætter:
“Hun har fået en hest, men skulle selv spare op til udstyr og købe sadlen. Vi kunne godt have købt det, men jeg kunne se, at der lå en glæde i, at hun selv havde sparet pengene og kunne købe det. Det prøver vi at lære dem.”