Nordic Secondaries Fund investerer i ejerandele i vækstvirksomheder og er nu klar med ny velpolstret fond.
Det var ukendt land, som Peter Sandberg bevægede sig ud i for godt to og et halvt år siden.
Efter i en årrække at have investeret heftigt som business angel i danske iværksættere, faldt han over en ubeskrevet del af vækstmiljøet – såkaldte secondaries.
Sammen med to medstiftere skabte han i 2019 Nordic Secondaries Fund (N2F), som har specialiseret sig i at købe ejerandele i fremadstormende vækstvirksomheder med rabat.
“Det tog halvandet år at rejse pengene til Fond 1. For folk kendte jo ikke secondaries og så kom pandemien i begyndelsen af 2020.”
I dag er historien en ganske anden. Fond 1 er fuldt investeret efter investeringer i 21 selskaber for i alt 320 mio. kr., hvilket har ført tre exit med sig. Netop i de her uger er N2F i gang med sidste etape af kapitalrejsningen til Fond 2. Ifølge Peter Sandberg har den nye fond rejst mere end 500 mio. kr. fra private investorer og familiekontorer. Han sigter mod at lande tilsagn på i omegnen af 750 mio. kr. inden udgangen af marts, hvor runden lukkes.
“Da vi gik i gang, havde vi tre spørgsmål; er dealflowet stort nok? Kan vi få rabatter? Og kommer exit hurtigere, når man har med secondaries at gøre? Vi har fået tydeligt bevis for alle tre ting,” siger han.
N2F kiler sig ind mellem de traditionelle investeringsrunder for ventureselskaber og køber ejerandele direkte af stifterne i vækstvirksomhederne. Da det er penge, som går ud af virksomheden til ejeren personligt, så bliver andelen solgt med en rabat på mellem 10 og 50 pct. i forhold til de klassiske investeringsrunder, hvor kapitalen går til at fyre op under væksten. Secondaries giver dermed iværksætteren mulighed for at kapitalisere på virksomhedens succes under selve vækstrejsen.
“Det, vi oplever, er, at stifterne er ret begejstret for, at der pludselig er en mulighed for, at de kan trække en smule penge ud,” siger Peter Sandberg.
En ny mulighed
Secondaries er et fænomen, som er kendt i mere udviklede startup-økosystemer som i USA eller i London, men er endnu nyt territorium i Norden.
Gregers Kronborg kender det danske vækstmiljø særdeles godt. Han har i flere årtier været en del af den danske venturebranche og er i dag ejer af Rulebreaker Ventures samt medlem af bestyrelsen i DVCA.
Ifølge ham er der fortsat få fonde, der målrettet går efter secondaries, men begrebet begynder at blive mere kendt.
“Det er blevet italesat som en mulighed. Når iværksættere eller aktionærer i et selskab gerne vil ud af den ene eller den anden grund, så ved de nu, at den mulighed findes. Rent bevidsthedsmæssigt er det her marked modnet,” forklarer han.
For investorerne er fordelen ifølge Gregers Kronborg, at der er tale om andele i virksomheder, som har vist deres værd.
â‹“Kvaliteten er sikret, og risikoen er taget ud, da forretningsmodellen er blevet bevist.”
Investeringer
I den første fond investerede NF2 blandt andet i vildtvoksende selskaber som den svenske betalingskæmpe Klarna. En investering, som blev solgt knap halvandet år efter med en fortjeneste på fem og en halv gang igen. Fonden har også købt andele af danske Cobiro, Gomore og Godiebox.
Første fond blev stiftet i september 2019, og de investorer, der har været med hele vejen, har ifølge Peter Sandberg fået et afkast på 25 pct. om året. Det er nogenlunde samme niveau, som den nye fond skal ligge i, der allerede har investeret i fem selskaber.
â‹“Vi forventer selv, at vi laver 20 pct. om året og tredobler pengene på seks år,” siger Peter Sandberg.