Finanstilsynet har torsdag slået ned over for de alternative investeringsselskaber Obton og Koncenton, der udbyder investeringer i henholdsvis solcelleanlæg og ejendomme.
De får således begge påbud, fordi de ifølge Finanstilsynet har overdrevet det forventede afkast af en investering. Det er sket i markedsføringsmateriale, hvor tallene har været højere, end det er tilfældet i den centrale investorinformation, også kaldet KID. Dermed er der med Finanstilsynets ord tale om vildledende markedsføring.
“Obton har i visse tilfælde således fremhævet oplysninger om et forventet gennemsnitligt årligt afkast på op til 17,5 pct., hvor oplysningerne i KID for samme fond angav et forventet gennemsnitligt årligt afkast på 6,0 pct. for selv det mest fordelagtige scenarie,”.
Og ilyder det:
“Koncenton har i visse tilfælde således fremhævet oplysninger om et forventet gennemsnitligt årligt afkast på op til 17-18 pct., hvilket er væsentligt højere end oplyst i KID.”
Der er i begge tilfælde tale om forvaltere af alternative investeringsfonde, såkaldte FAIF’er. Koncenton har i alt 14,5 mia. kr. under forvaltning, det tilsvarende tal for Obton er ca. 20 mia. kr.
Hos Dansk Aktionærforening er direktør, Mikael Bak, glad for, at Finanstilsynet holder et vågent øje med den type unoterede investeringsprodukter og ærgrer sig over, at store udbydere som Obton og Koncenton ifølge tilsynet har oversolgt deres afkast.
“Finanstilsynet går kun ind, når der er tale om klare overskridelser af reglerne, og derfor kan vi kun bifalde, at de træder til. Vi synes jo, at det er stærkt uheldigt, at man som så stor en udbyder får det her påbud. Det kan man ikke være positiv over for, og det er desværre ikke overraskende for os, at der findes de her markedsføringsmaterialer, der kan vildlede de private investorer,” siger Mikael Bak.
Han råder samtidig privatinvestorer til at være på vagt over for unoterede investeringsprodukter, der lover høje afkast.
“Man skal ikke altid stole på de tal, der er med i markedsføringsmaterialet. Derfor vil vi altid anbefale, at man tager en revisor med på råd, når man overvejer at investere i et unoteret produkt som det her, hvor der er tale om ret store investeringssummer for den private investor,” siger han med henvisning til de 750.000 kr., der er mindstebeløbet for at købe sig ind i produkterne hos Obton og Koncenton.
Ifølge Obton drejer påbuddet sig om selskabets fond kaldet Impact.
“Først og fremmest beklager vi rigtig meget, hvis vores markedsføring i Impact-fonden har været vildledende,” lyder det i en skriftlig kommentar fra kommerciel direktør Sandra Houmann til Børsen.
Ifølge det skriftlige svar var baggrunden for den alternative beregning af det forventede afkast, at Obton ville vise den “akkumulerende effekt, når der ikke udbetales årligt udbytte – altså hvordan ens formue udvikler sig over tid”.
“Finanstilsynet har nu gjort os opmærksomme på, at denne beregningsmetode kan misforstås, og derfor er Obton blevet påbudt at tilrette markedsføringsmaterialet, så det kun indeholder selve IRR-afkastet på 6,29,” lyder det i kommentaren.
Obton skriver videre, at man i august sidste år blev opmærksom på problemet og har rettet markedsføringsmaterialet til.
“Vi har aldrig haft til hensigt at gøre produktet bedre, end det er. Vi lever netop af troværdighed og tilfredse kunder.”
I en kommentar fra Koncenton til Børsen lyder det:
”Vi er ærgerlige over Finanstilsynets påbud og ikke mindst ordlyden, fordi vi absolut ikke har nogen interesse i at misinformere investorerne. Vi er en langsigtet investeringspartner, og investorernes tillid til os er helt afgørende. I den sammenhæng er det vigtigt at understrege, at det her ikke ændrer noget i forhold til de afkastforventninger, vi har stillet investorerne i udsigt. Finanstilsynet har lavet et nedslag i 1 af vores mere end 50 investeringsprojekter, hvor vi alene i markedsføringsmaterialet for dette har illustreret afkastet med en akkumulerende effekt over tid - f.eks. 10 år med gennemsnitligt 8-9 pct. p.a. og 30 år med gennemsnitligt 17-18 pct. p.a. Finanstilsynet har vurderet, at det kan misforstås og skal ændres. Det tager vi selvfølgelig til efterretning og sørger for,” skriver kommerciel direktør i Koncenton Anders Lauridsen.