ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Pilotforening bag SAS: Selskabet forbereder konkursbeskyttelse

SAS overvejer at gå i kreditorbeskyttelse siger pilotforening  Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
SAS overvejer at gå i kreditorbeskyttelse siger pilotforening Arkivfoto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix Ritzau Scanpix

Det kriseramte luftfartselskab SAS er angiveligt i gang med at forberede en konkursbeskyttelse i USA.

Det skriver pilotforeningen, SAS Pilot Group, i et internt brev til sine medlemmer, som MarketWire er i besiddelse af.

Konkursbeskyttelse, der i USA går under udtrykket chapter 11, bruges typisk til at rekonstruere et selskab og nedbringe gæld, mens man er beskyttet mod sine kreditorer.

Ifølge det svenske medie Expressen har SAS kontaktet en række advokatfirmaer og bureauer i New York, der kan hjælpe med processen. Flere selskaber har gjort noget tilsvarende, og pilotforeningen har nu indikationer på, at SAS går med tanker om at gå samme vej. Derfor er foreningen i gang med at undersøge nærmere, hvad der reelt er undervejs.

SAS ønsker ikke at kommentere oplysningerne, som den svenske kommunikationsdirektør Karin Nyman over for det svenske medie kalder "spekulationer".

Det skandinaviske luftfartselskab har længe været under pres og arbejder for at gennemføre spareplanen SAS Forward. I den forbindelse har SAS forhandlet med sine ansatte om en lønnedgang, men parterne står stejlt over for hinanden.

Piloterne i SAS har indtil videre varslet strejke, der skal begynde 29. juni, mens Dansk Metals flymekanikere har varslet sympatistrejke.

Flere flyselskaber har tidligere gennemgået en lignende proces, heriblandt Norwegian tilbage i 2020 i Irland, skriver piloterne i brevet.

Ifølge mediet Mobilitywatch var danskstiftede Nordic Aviation Capital for nylig igennem en chapter 11-proces i den amerikanske stat Virginia. Her lykkedes det at rekonstruere selskabet, men aktionærer og kreditorer - herunder danske PFA og Lego-pengetanken Kirkbi - måtte vinke farvel til milliardbeløb.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis