Aktierne i det pressede norske lavprisluftfartsselskab Norwegian er tirsdag i frit fald, efter at selskabet onsdag før påske annoncerede planer om at konvertere gæld til aktier ved at indgå aftaler med leasingselskaber, obligationsejere og leverandører.
Norwegian-aktien dykker med 51,9 pct. til 3,98 norske kr.
Norwegian er ligesom resten af luftfartsbranchen hårdt presset af coronavirusset, der har betydet et voldsomt fald i antallet af flyrejser.
Norwegians bestyrelse har foreslået at konvertere en del af selskabets gæld til aktier - hvilket blandt andet omfatter gæld på 3,7 mia. dollar til leasinggivere og leverandører - for at opfylde den norske regerings hjælpepakke, som kræver en soliditet på 8 pct.
"Den opfylder Norwegian ikke. De har brug for at skaffe mere egenkapital. Ud over den ekstra egenkapital skal Norwegian også få kreditorerne til at udskyde betaling af afdrag og renter på gælden," skriver investeringsøkonom Per Hansen fra Nordnet i et notat.
Ifølge luftfartsselskabet vil gældskonverteringen og de nye aktier gøre det muligt for selskabet at få adgang til et milliardbeløb under den norske stats hjælpepakke. Det vil sikre, at det udfordrede selskab kan stå imod i det nuværende Covid 19-miljø og forberede sig på gradvist at åbne rutenetværket igen, lyder det.
"Hvis det sker i den form, som det foreslås, vil det betyde ikke kun en udvanding af de nuværende aktionærer, men en reel udslettelse af deres værdier," skriver Per Hansen.
Han vurderer dog, at det er vanskeligt at forestille sig, at Norge ikke vil bakke op om norsk infrastruktur og overgive luftrummet til SAS, som holder sig flyvende ikke mindst på dansk statsstøtte.
"Der kan nå at ske en del endnu, og mon ikke presset på den norske statsminister stiger de kommende uger," lyder det fra Per Hansen.
/ritzau/FINANS
Norwegian halveres i værdi efter melding om gældskonvertering
14. apr. 2020 KL. 10.57
Gem til senere