ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Erhvervslivets topfolk afleverer 96 forslag til eksport-genstart

Udenrigsminister Jeppe Kofod holder tirsdag et afsluttende møde med de otte genstartsteams. Foto: Walther Bølge
Udenrigsminister Jeppe Kofod holder tirsdag et afsluttende møde med de otte genstartsteams. Foto: Walther Bølge

Adgang til mere risikovillig kapital, international markedsføring, digitalisering og flere grønne fonde.

Sådan lyder en række af de i alt 96 forslag til, hvordan dansk eksport kommer tilbage på skinnerne, som regeringens otte såkaldte genstartsteams med bl.a. Novo-topchef Lars Fruergaard og Danish Crown-topchef Jais Valeur i spidsen afleverer tirsdag til et møde hos udenrigsminister Jeppe Kofod (S).

Forslagene bliver afleveret efter en måneds arbejde med at udvikle anbefalinger i de otte genstartsteams, der er lavet for brancherne luftfart, fødevarer, produktion, life science, tekstil, turisme, smv'er og Det Blå Danmark. Listen af forslag spænder mellem alt fra at oprette et nationalt partnerskab for sundhedsdata til at hjælpe luftfarten på vej ved at fjerne en række afgifter.

Gang i eksporten

Udenrigsminister Jeppe Kofod ser frem til at modtage og drøfte med erhvervslivet, hvordan der kan leveres på anbefalingerne.

“Det er rigtig vigtigt for regeringen, at vi bruger de konkrete anbefalinger, vi har fået. At vi ser på, hvad der egentlig er bedst for virksomhederne. Man kan sige: Det er det, de er bedst til,” siger han inden tirsdagens møde.

Overordnet er de 96 forslag inddelt i syv tværgående temaer, som er erhvervsrejser, investeringer i fremtidens styrkepositioner, e-handel og digitale serviceløsninger, myndighedssupport, kompetencer, international markedsføring og adgang til kapital. Samtidig inddeles de også i, hvad der kan virke på kort sigt og lang sigt.

Regeringen har på forhånd afsat 500 mio. kr. til anbefalingerne i 2020, men da finansminister Nicolai Wammen (S) præsenterede sit forslag til finanslov, nævnte han, at den såkaldte krigskasse på 7 mia. i 2021 også kunne komme eksporten til gavn via anbefalingerne fra genstartsteams.

Den melding har ifølge Børsens oplysninger også betydet, at rækken af forslag er blevet udvidet.

Jeppe Kofod vil ikke gå ind i den konkrete finansiering, og dermed heller ikke om krigskassen skal tages i brug, men han understreger, at genstarten af eksporten er en kerneprioritet for regeringen.

“Vi kommer til at gå langt fra regeringens side, det skal der ikke herske nogen tvivl om – for at genstarte dansk eksport og holde hånden under de arbejdspladser,” siger han.

"Dansk eksport er den vigtigste drivkraft for vores vækst, velstand og velfærd, så vi skal gøre alt hvad vi kan for at holde hånden under og udvikle dansk eksport og de 845.000 eksportarbejdspladser," siger Lars Sandahl Sørensen, adm. direktør i Dansk Industri.

Klik her for link artikel på borsen.dk med den fulde liste over erhvervslivets forslag.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis