Danske Banks chef i Norge, Trond F. Mellingsæter, stopper efter 16 år som en del af bankens norske afdeling. De seneste syv år havde han titel af landechef for Danske Bank.
Det skriver FinansWatchs norske søstermedie FinansWatch.no.
Mediet skriver at han i fremtiden skal være adm. direktør i Reitan Ejendomme, en del af Reitan Gruppen, som også ejer Rema 1000-kæden.
"Jeg har haft mange gode år i Danske Bank, men der er en tid for alt. Nu ser jeg frem til at blive en del av Reitangruppen, som jeg kender godt gennem mange år - både fra bankens side og som en af de største erhvervsvirksomheder i Norge,” siger hovedpersonen selv om skiftet i en pressemeddelelse fra Reitan.
Som afløser for Trond F. Mellingsæter er Erlend Angelfoss blevet udpeget. Han har været i banken i 20 år.