ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement
The World Ahead

Dét kan udløse den næste finanskrise

At underminere overvågning og kapitalkrav for bankerne vil bare gøre det muligt for dem at udlåne endnu mere til kapitalforvaltere og hedgefonde, end de allerede gør, hvilket vil sætte ekstra blus under de nye underregulerede finansgiganter.
At underminere overvågning og kapitalkrav for bankerne vil bare gøre det muligt for dem at udlåne endnu mere til kapitalforvaltere og hedgefonde, end de allerede gør, hvilket vil sætte ekstra blus under de nye underregulerede finansgiganter. Illustration: Daniel Jurman
The World Ahead

Wall Streets nye giganter introducerer verden for nye risici 

Kapitalfonde vil blive ved med at brede sig fra opkøb til udlån og livsforsikring. Hedgefonde vil blive ved med at konsolidere og høste frugterne af vækst. Hjerneflugt fra banker til hedgefonde og andre kapitalforvaltere vil fortsætte. Og det vil også dele af Wall Streets forsøg på at hive penge ud af middelklassen. 

Seneste magasin

Andre læser også