ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Wammen snakker med svenskerne om mere hjælp til SAS og vil gøre “hvad der er nødvendigt, for at SAS kommer igennem krisen”

Finansminister Nicolai Wammen (S) vil gøre, “hvad der er nødvendigt, for at SAS kommer igennem krisen,” understreger han

Finansminister Nicolai Wammen er klar til at holde hånden yderligere under SAS. Arkivfoto: Steven Achiam
Finansminister Nicolai Wammen er klar til at holde hånden yderligere under SAS. Arkivfoto: Steven Achiam

Efter det skandinaviske flyselskab SAS tirsdag meldte ud, at der skal skæres omkring 5000 stillinger som følge af coronakrisen, kommer finansminister Nicolai Wammen (S) nu med en melding om, at den danske stat vil gøre, hvad der skal til for at holde hånden under det hårdt pressede flyselskab.

“Som en langsigtet og ansvarlig medejer af SAS følger den danske stat udviklingen tæt og vil gøre, hvad der er nødvendigt, for at SAS kommer igennem krisen og fortsat vil være operationel herefter. Det er centralt for Danmarks tilgængelighed og dansk erhvervsliv, at SAS kommer bedst muligt igennem krisen,” udtaler Nicolai Wammen i en skriftlig kommentar til Børsen. ​​​

Vi vil gøre, hvad der er nødvendigt, for at SAS kommer igennem krisen

Nicolai Wammen, finansminister

Det har ikke været muligt at få et interview med finansministeren, men han oplyser også, at den danske regering er i dialog med Sverige om SAS.

“Vi er almindeligvis og selvfølgelig også nu i dialog med den svenske stat, som er den anden store medejer i SAS,” lyder det fra Nicolai Wammen.

Tirsdag var det beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard (S), der udtalte sig fra regeringen om SAS. Han er valgt i Tårnby, hvor Københavns Lufthavn ligger, men det er Nicolai Wammen, der administrerer Danmarks ejerskab af SAS.

SAS er i lighed med stort set alle luftfartsselskaber havnet i en dyb krise som følge af coronavirussen, fordi langt det meste rejseaktivitet er stoppet på grund af lukkede grænser i store dele af verden. ​​​

SAS: Brug for hjælp

Efter SAS-meldingen tirsdag om at nedlægge 5000 stillinger – svarende til knap halvdelen af alle ansatte – lød det fra koncerndirektør Rickard Gustafson, at flyselskabet har behov for mere hjælp fra ejerne.

“Vi får brug for hjælp. Vi er glade for den første redningspakke, men vi vil helt sikkert fortsætte dialogen med den danske og svenske stat, for vi kan ikke bare optage gæld – vi skal også sikre selskabets soliditet,” sagde Rickard Gustafson til Børsen. ​​​

Indtil videre har den danske og svenske stat stillet statsgaranterede lån for 3 mia. svenske kr. til rådighed for SAS.

Tirsdag kunne Business Insider skrive, at det tyske luftfartsselskab Lufthansa står foran at kunne få en hjælpepakke til 9 mia. euro – angiveligt med betingelser om medejerskab og at den tyske stat skal have to repræsentanter ind i bestyrelsen. Den tyske hjælpepakke er ikke præsenteret endnu.

Spejder mod udlandet

Omvendt har det franskhollandske flyselskab Air France-KLM fået støtte fra Frankrig og Holland. Selskabet fik i sidste uge næsten 10 mia. euro i statsstøtte fra regeringerne i Paris og Haag.

Den franske regering stiller op med en lånepakke på ca. 7 mia. euro, mens hollænderne har lovet at komme med mellem 2 og 4 mia. euro.

“Air France-fly står på jorden, så vi er nødt til at hjælpe Air France,” sagde finansminister Bruno Le Maire i fredags på fransk tv.

Finansminister Nicolai Wammen fortæller i det skriftlige svar, at den danske regering også spejder efter, hvad andre lande gør for at holde hånden under luftfartsbranchen.

“Den danske stat holder naturligvis løbende øje med udviklingen i flybranchen, herunder også hvordan andre lande i Europa håndterer den nuværende situation med covid-19,” udtaler Nicolai Wammen, der dog ikke ønsker at være konkret omkring, hvad den danske stat agter at gøre for at holde hånden under SAS. ​​​

“SAS er et børsnoteret aktieselskab, og jeg har derfor ikke yderligere kommentar,” udtaler han.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis