ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Udskudt reform åbner for revolution af boligskatter

Efter at Karsten Lauritzen (V) har udskudt nye og forbedrede ejendomsvurderinger til efter sommerferien, bliver regeringen presset for et mere simpelt system for beskatning af bolig.

For både Dansk Folkeparti, De Konservative og Liberal Alliance mener, at det er på tide at tage et opgør med de to skatter på boligen, grundskyld og ejendomsværdiskat.

Politik
Minister udskyder reform af boligskatter
“Det kan være, at vi bliver nødt til at kigge på, at der kun skal være en i stedet for to skatter,” siger Dennis Flydtkjær, skatteordfører for Dansk Folkeparti.

Bør man droppe grundskylden helt og så køre videre kun med ejendomsværdiskatten?

“Det er i hvert fald en overvejelse værd. Jeg kan ikke lige vurdere, om det har nogen konsekvenser, jeg ikke kan gennemskue,” siger Dennis Flydtkjær.

Presbold på regeringen


Dermed er der en stor presbold på regeringen for at ændre hele boligbeskatningen, da både Liberal Alliance og De Konservative også kræver et opgør med de to skatteopkrævninger på boligejerne.

”Allerede i 2014 fremlagde vi et forslag til et enstrenget system. Det vil både kræve undersøgelser og grundige forhandlinger, hvis vi skal omlægge beskatningen. Det betyder, at vi skal gå i gang nu,” siger Merete Riisager, skatteorfører for Liberal Alliance og fortsætter:

”Jeg foreslår, at vi hurtigst muligt går i gang med at forhandle for at se, om der er rum for at forenkle boligbeskatningen.”
Læs også: Skatteminister i den glohede gryde
For halvanden uge siden foreslog De Konservative at droppe både ejendomsværdiskat og grundskyld i forbindelse med nye ejendomsvurderinger.

Minister: Det har vi ikke råd til


Skatteminister Karsten Lauritzen (V) mener dog ikke, der er råd til at droppe grundskylden og dermed køre videre med en enkelt boligskat i stedet for de nuværende to skatter.

”Regeringen lægger op til et tostrenget system. Hvis man skal lave et enstrenget system, så skal man komme med nogen penge. De penge, vi har til skattelettelser, vil vi bruge til at sænke skatten på arbejde,” siger Karsten Lauritzen.

Skatteministeren understreger dog, at han gerne vil sænke både personskatterne og boligbeskatningen ved helt at skrotte eksempelvis grundskyld.

”I den ideelle verden vil jeg gerne gøre begge dele, men nu lever vi i den virkelige verden, og der har vi kun den pose penge, vi har,” siger han.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis