ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

S og SF vinder valget ifølge spilfirma

Skal man tro odds fra Danske Spil, kan Socialdemokraterne og SF se frem til folketingsvalget med fortrøstning. De to partier står til at vinde regeringsmagten med en overbevisende sejr.

Selv om valget ikke er udskrevet endnu, er Danske Spil klar med odds. Helle Thorning-Schmidt er favorit til at blive statsminister til odds 1,40, mens Lars Løkke Rasmussen giver odds 2,50.

"Det svarer til, at Thorning har 64 procents chance for at blive statsminister, mens vi vurderer, at Løkke har 36 procents chance," siger Søren Augustesen, oddssætter hos Danske Spil.

Han har også et bud på, hvem Helle Thorning i givet fald udpeger til forskellige ministerier. Den afgåede Aarhus-borgmester, Nicolai Wammen, står til at blive indenrigsminister. Det giver odds 1,75, hvis han efter valget skal varetage den funktion.

"Nick Hækkerup er i dag skatteordfører, så han er et nærliggende valg som skatteminister og også vores favorit til odds 1,55," siger Søren Augustesen.

Henrik Sass Larsen er bedste bud på en kommende finansminister til odds 1,50 - og bliver han ikke det, er odds 2,25. Mette Frederiksen som socialminister giver odds 1,80.

SF-formand Villy Søvndal ventes af mange at blive landets næste udenrigsminister. Men Danske Spil hælder med odds 1,75 alligevel mest til, at han ikke skal indtage kontoret på Asiatisk Plads. Får Søvndal posten, er odds 1,85.

"Som udenrigsminister vil han få mange rejsedage, og det kan være, at han vurderer, at det er bedre at vælge et andet ministerium, så han samtidig kan passe sin post som partiformand," lyder det fra Søren Augustesen.

Hvis Lars Løkke Rasmussen og blå blok får flest stemmer ved valget, er der odds 3,20 på Lars Barfoed (K) som justitsminister, mens Søren Pind som kommende udenrigsminister udløser odds 4,15.

Danske Spils vurderinger hviler blandt andet på meningsmålinger og politiske analyser i medierne.

/ritzau/

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis