ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Industriboss advarer mod nyt gebyr: “Ragnarok”

Miljøministeren åbner nu for at udskyde dele af en omstridt ordning, der skal mindske brug af emballage

Ifølge DI’s topchef, Lars Sandahl Sørensen, er der risiko for, at en forkludret indførelse af nyt gebyr skader konkurrenceevnen.
Ifølge DI’s topchef, Lars Sandahl Sørensen, er der risiko for, at en forkludret indførelse af nyt gebyr skader konkurrenceevnen. Arkivfoto: Thea Tønnesvang

En 200 år gammel glasfabrik risikerer at lukke.

En papfabrikant overvejer at flytte salget til Tyskland. 

Fødevarer vil blive dyrere, og plastemballage vil vinde frem på bekostning af mere genanvendelige produkter.

Hen over sommeren har advarslerne stået i kø:

Et nyt gebyr, der ellers skal fremme genanvendelse og mindske brugen af emballage, vil få en lang række utilsigtede konsekvenser. 

Nu kommer Dansk Industri med en klar opfordring:

Træk i håndbremsen, og udskyd gebyret.

“Konsekvensen af de meget gode intentioner er blevet et ragnarok og en kæmpemæssig rodebutik,” siger DI’s adm. direktør, Lars Sandahl Sørensen.

Sagen skal løses hurtigst muligt. Ingen løsninger er udelukket

Magnus Heunicke (S), miljøminister

Det nye gebyr udspringer af EU-regler, der skal beskytte miljø og klima ved at nedbringe mængderne af affald.

Det sker gennem et såkaldt producentansvar, hvor virksomhederne skal betale de udgifter, kommunerne har ved at håndtere emballageaffald. Det skal give en tilskyndelse til at bruge mindre emballage og genanvende mere.

Chok

Det skulle egentlig være trådt i kraft 1. januar, men er blevet forsinket. Planen er nu, at det skal træde i kraft 1. oktober.

Gebyret til kommunerne er ikke fastsat politisk, men derimod udregnet ud fra de omkostninger, de har.

Men da satserne blev meldt ud i juli, fik flere virksomheder et chok.

Glasfabrikken Ardagh Holmegaard ved Næstved risikerer at lukke, sagde direktør Kim Holmberg til Børsen.

Mens DS Smith, der producerer papemballage, overvejer at rykke salget til Tyskland, lød det i Berlingske.

Ifølge DI er det bl.a. gebyrerne for pap og glas, der ser skæve ud.


Miljøminister Magnus Heunicke (S) har gjort det klart, at målet med gebyret ikke er, at danske virksomheder skal lukke eller flytte, og han har lovet, at satserne bliver genberegnet.

Og i en skriftlig kommentar til Børsen lader han forstå, at han er åben for at følge DI’s opfordring.

“Regeringen tager det her meget alvorligt, og sagen skal løses hurtigst muligt. Ingen løsninger er udelukket. Det gælder også at undersøge, om der er elementer af ordningen, der kan udskydes,” udtaler ministeren. 


DI opfordrer til, at gebyret udskydes i tre måneder. Altså til 1. januar. 

Det vil give tid til at se ordentligt på tallene igen, og der bør være råd til det, mener Lars Sandahl Sørensen. 

Kommunernes udgifter til affaldshåndtering er nemlig allerede betalt i år, da det gebyr, borgerne betaler for at få hentet affald, ifølge DI ikke er blevet sat ned.

Det er ellers meningen, at borgernes affaldsgebyrer skal sænkes, når omkostningerne betales af virksomhederne – og igen indirekte af forbrugerne gennem de højere fødevarepriser.

Forkludret

“Så stop, venner. Træk håndbremsen, og hold vejret, til vi har et overblik over, hvad vi egentlig har gang i i Danmark. Så det ikke bliver forkludret og alt, alt for dyrt,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Han understreger, at DI bakker op om princippet bag producentansvaret. Det er fornuftigt, at virksomhederne tilskyndes til at bruge mindre emballage. 

Men DI mener, at den danske måde at indføre det på, er kørt af sporet på flere punkter:

For det første er der ikke konkrete nok regler for, hvordan kommunerne skal udregne deres udgifter, som virksomhederne så skal dække. For det andet er den danske fortolkning på nogle områder løbet forud for, at EU overhovedet har lagt sig fast på, hvad der skal ske. 

Og for det tredje er der et problem med såkaldte free-riders – altså virksomheder, der undlader at melde sig til producentansvar, selv om de burde.

Politik
Glasfabrik i chok over nyt gebyr: Vil føre til lukning
kh


Samlet betyder det både, at der er store forskelle på de priser for håndtering af forskellige typer affald, som kommunerne har meldt ind. Og at de virksomheder, der følger reglerne, ender med en uforholdsmæssig stor regning. 

Dansk Industri har været inddraget i arbejdet med producentansvaret siden 2020. Så har I ikke også et medansvar for, hvordan det er endt?

“Vi har et medansvar, selvfølgelig har vi det. For at skabe opbakning til denne her sag. Og for at pege på nogle enkle regler. Vi har hele vejen igennem foreslået enkle regler, der er til at forstå og som er samordnet på tværs af Europa. Derfor har vi også et medansvar for at sige stop. De er en rigtig god sag, vi er i gang med at smadre,” siger Lars Sandahl Sørensen.

Magnus Heunicke vil nu Folketingets partier til et møde om sagen.

“Danmarks implementering af EU-reglerne må ikke gå ud over vores virksomheders konkurrencekraft sammenlignet med andre lande. Punktum,” udtaler ministeren.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis