ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Nu går Tyskland all-in mod coronaen: Krisepakke til 4500 mia kr på vej

Arkivfoto: John MacDougaal/Ritzau Scanpix
Arkivfoto: John MacDougaal/Ritzau Scanpix

Den tyske kansler Angela Merkel og hendes regering smøger nu for alvor ærmerne op i kampen mod den recession, som coronapandemien er ved at smitte Tyskland med.

Den tyske regering barsler nu med en krisepakke, reelt en krisefond, der i vingefang er helt oppe på 600 mia euro - eller 4500 mia. kr., som svarer til det dobbelte af Danmarks bruttonationalprodukt.

Vi vil ikke tillade brandudsalg af tyske økonomiske og industrielle interesser. Der må ikke være tabuer. Midlertidig statshjælp i en begrænset periode, der også omfatter aktiebesiddelser og overtagelser, skal være mulige

Peter Altmeier, tysk økonomiminister

Det skriver både Financial Times og den tyske avis Handelsblatt.

Af de 600 mia euro store muskler i fonden vil de 400 mia euro bestå af garantier, 100 mia euro i direkte aktiekøb og 100 mia euro via andre låneformer.

Nye lån for 356 mia euro


Og pakken vil kræve, at regeringen på mandag godkender ny låntagning for 356 mia euro. Det svarer til omkring 10 pct af det tyske bruttonationalprodukt.

Der tales om at lave et supplerende statsbudget på 156 mia euro, der kan bruges i 2020, inklusiv en 50 mia euro stor fond, der skal hjælpe små virksomheder og freelancere, der har set indtjeningen kollapse.

Lige som i Danmark er tyske virksomheder hårdt ramt af nedlukning og et samfund, der er gået i stå. I sidste uge viste økonomiske nøgletal som ZEW og IFO katastrofale fald til niveauer, der sidst er set under finanskrisen i Europas største økonomi.

Også aktieopkøb


Det bliver en stabiliseringsfond, der er paraply for de store indgreb. Aktieopkøbene i hårdt pressede virksomheder på op til 100 mia euro skal foregå via fonden.

De 100 mia euro i andre låneformer er i praksis en overførsel til KfW, der er den tyske stats udviklingsbank, som skal låne penge ud til virksomheder, der er presset i bund på likviditeten.

Og endelig bliver stabiliseringsfonden udstyret med 400 mia kr. i garantier til at håndtere gæld og krak, der opstår undervejs og til at skubbe frisk kapital ind i virksomheder.

Fonden er faktisk en genoplivning af Soffin, der var den tyske regerings fond til at hindre bankkrak i 2009 under finanskrisen. Denne gang er der altså tale om penge, der skal pumpes direkte ud i realøkonomien. Og endda delvist i form af statslige opkøb.

Vil ikke tillade brandudsalg


"Vi vil ikke tillade brandudsalg af tyske økonomiske og industrielle interesser. Der må ikke være tabuer. Midlertidig statshjælp i en begrænset periode, der også omfatter aktiebesiddelser og overtagelser, skal være mulige," siger den tyske økonomiminister Peter Altmeier ifølge Financial Times

Med den enorme krisepakke har Tyskland effektivt forladt det "schwarze Null", tyskerne ellers er herostratisk berømte for, altså at der ikke må være røde tal på bundlinjen i de tyske statsbudgetter.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis