ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Løkke åbner for lettelse i topskat som del af 2025-udspil

Statsminister Lars Løkke Rasmussen hverken afviser eller lover topskattelettelser som et resultat af de kommende forhandlinger om den økonomiske 2025-plan. Men et udspil til topskattelettelser bliver en del af 2025-planen, lyder konklusionen fra statsminister Lars Løkke Rasmussen.

Politik
Lettelse hos LA: Nu tror Samuelsen på topskattesejr
”Det fremgår af regeringsgrundlaget, at vi også ønsker at gøre noget ved topskatten. Derfor vil det også være et element i det, vi spiller ud med. Men den samlede plan kan bedømmes, når den er på bordet. Derfra handler det om at prøve ved politisk snilde og gennem forhandlingens svære kunst at få mest muligt igennem,” sagde Lars Løkke Rasmussen som et ekstra-budskab efter pressemødet på Hotel Faaborg Fjord her til eftermiddag.

I vandkanten af fjorden holder Venstres folketingsgruppe sommergruppemøde, hvor ”både børn, ægtefæller og hunde og alt muligt er med,” lød det fra statsministeren, da han bød velkommen.

”Det giver en mulighed for at være sammen, og det er en mulighed for at lære mennesket bag politikeren at kende. Alle os, der bruger rigtigt meget tid sammen på Christiansborg – for os er det rart at få et tættere indblik i, hvordan tingene hænger sammen på hjemmefronten.”

Udfordrende efterår

På den politiske front hænger tingene endnu ikke sammen. Regeringen står over for et udfordrende efterår, hvor den kommende økonomiske 2025-plan skal forhandles på plads.

Læs også: Løkkes lavere topskat vil give direktør 32.000 årligt
Oven på et mylder af krav fra DF om et minimum for det offentlige forbrug garneret af ønsker om flere penge til grænsekontrol og opbemanding af politiet rungede ekkoet fra LA’s ultimative topskatkanonade.

Som indløb til LA’s sommergruppemøde lyder kravet fra LA-leder Anders Samuelsen, at en lettelse af topskatten fra 15 til 10 pct. er et minimum, hvis regeringen skal overleve.

Så det er ikke hygge det hele her i vandkanten af Faaborg Fjord. Omvendt så Lars Løkke Rasmussen helt træt ud, da han på pressemødet blev spurgt om sit syn på dén melding.

Træt af ultimatum

Dit parlamentariske grundlag, Liberal Alliance spiller ud med et ultimatum: De skal have minimum 5 pct. skåret af topskatten, hvis der overhovedet skal være en grund til at have en borgerlig regering…

Politik
LA: Topskattelettelser skal være på minimum fem procentpoint
”Det er ingen nyhed. Jeg har set på Anders Samuelsens stålsatte øjne i månedsvis om denne forventning til regeringen. Der er ikke talt for døve ører. Blot for at få historieskrivningen på plads: Vi gik ikke til valg på topskattelettelser. Vi gik til valg på at nedsætte skatten for folk med små arbejdsindkomster."

"Vi har ikke noget imod at lette skatten i toppen. Men det gik vi ikke til valg på."

"Vi gjorde det til en ambition i vores regeringsgrundlag. Det er fortsat vores ambition. Jeg agter ikke at spille ud med en 2025-plan, der ikke matcher regeringens ambitioner. Kan jeg så garantere noget? Jeg kan garantere, hvad der er regeringens politik. Og så består resten jo i vores forhandlingsevne. Det er ikke kun min forhandlingsevne. Det er også Anders Samuelsens egen forhandlingsevne.”

Kan du selv levere på det her – Anders Samuelsen siger jo, at hvis han ikke får det her, så bliver du væltet. Er du slet ikke nervøs for det?

”Det er jo et sjovt signal at sende til oppositionens partier – at give dem en grydeklar opskrift på, hvordan man kommer af med den her regering. De taktiske overvejelser bag det må man spørge Anders Samuelsen om. Jeg kan bare sige, hvad der er regeringens ambition, og den er ikke blevet anderledes efter Liberal Alliances sommergruppemøde."

"Vi havde denne ambition både før og efter. Og den vil overleve frem til det tidspunkt, hvor vi fremlægger vores plan. Den plan, vi fremlægger, vil være en plan, hvor vi arbejder nat og dag med alt vores snilde – i håb om at det rækker – så vi også kan få nogle resultater igennem. Det kan jeg garantere. At vi arbejder for at indfri regeringens politik."

Terror i Europa

Mens Liberal Alliance tordnede om topskattelettelser, brugte statsministeren sit pressemøde til at konstatere, at sommeren har været fredelig i Danmark men urolig i resten af verden.

Terror i Europa, politisk ustabilitet i Tyrkiet, den fortsatte krig i Syrien og ganske tankevækkende: Et USA, hvor en præsidentkandidat skaber tvivl om, hvorvidt Europa kan regne med USA, når det handler om NATO’s artikel fem, forsvarsalliancens musketér-ed.

”Det skaber alt sammen en angst, som jeg kan mærke i mig selv,” sagde statsministeren, der derfor understreger, at 2025-planen kommer til at rumme en pakke, der skal fremme ro, orden og tryghed leveret med milliardinvesteringer i politi, forsvar og efterretningsvæsen.

Dermed blev der lagt endnu en post på det i forvejen trængte råderum, hvor der skal findes penge til ekstrainvesteringer i de områder af velfærdssamfundet, som Folketingets partier kan blive enige om.

Når 2025-planen ligger klar, vil regeringen både præsentere ambitionerne og vise, hvor man henter pengene i nulsumsspillet, hvor det økonomiske råderum suppleret med reformgevinster samlet set kommer til at vise, hvor meget, der er at spille med for partierne.

Ikke reform-amok

Ifølge statsministeren vil regeringen ikke lægge op til at gå ”reform-amok”.

”Vi kommer til at stramme alle teltets barduner. Det bliver mange justeringer samtidig, men vi går ikke reform-amok,” sagde han.

Statsministeren afviste ethvert forsøg på at få uddybet, hvor han forventer at finde pengene til eksempelvis den nationale sikkerhedsplan.

Der skal skabes råderum til milliardinvesteringer i forsvaret, politiet og PET med den nationale sikkerhedsplan. Kan du uddybe, hvor pengene skal komme fra?

”Det kunne jeg godt. Men det har jeg ikke lyst til. Det vil være sådan, at I sidst på måneden bliver inviteret, og her vil vi fremlægge en samlet plan, som skal vurderes på sin helhed. Jeg ønsker at føre en ansvarlig økonomisk politik, hvor vi ikke bruger penge, vi ikke har."

"Det bliver en plan, hvor vi tager hul på nogle af fremtidens udfordringer, så det ikke kun er økonomisk politik, der rækker til næste valgdato. Det hører med til at passe på Danmark, at vi ikke kun tænker kortsigtet. Derfor skal denne plan vurderes på sin helhed. Og planen er der, når planen er der.”

Som en salut til Liberal Alliance lød det fra statsministeren, at LA-leder Anders Samuelsen må begynde at fokusere på andre end regeringen, hvis ønsket om topskattelettelser skal indfries:

”Anders Samuelsen bør gå i gang med at massere andre partier, der har lidt andre synspunkter på topskatten end regeringen har.”



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis