ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

FOA kræver fokus på efterløn fra S og SF

S-SF lovede allerede i foråret, at de ville gøre valgkampen til en "folkeafstemning om efterlønnen". Men i deres annoncekampagne har efterlønnen indtil videre ikke været hovedprioriteten.

Socialdemokraterne har endnu ikke indrykket efterlønsannoncer i nogle af landets tre største morgenaviser, ligesom ingen af S-SF's fællesannoncer med Villy Søvndal og Helle Thorning-Schmidt fokuserer på efterlønnen. Det skriver Information.

" Jeg havde gerne set, at det fyldte mere i deres annoncer," siger FOA-formand Dennis Kristensen, som ikke oplever, at valgkampen generelt bærer tilstrækkeligt præg af at være en folkeafstemning om efterlønnen.

"Selv om det er med som emne i debatterne, modsvarer det slet ikke, hvor vigtigt efterlønsspørgsmålet er for det valg, der skal træffes," siger han.

"Det her har været hjerteblod for os siden nytår," siger FOA-formanden, som i den sidste spurt i valgkampen selv vil indrykke efterlønsannoncer for at genrejse temaet.

De mange lønmodtagere, som er skrevet op til efterlønsordningen, bør ligefrem være "skuffede" over S-SF's indsats, siger professor og arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet til avisen.

S: Sagen er ikke afgjort

Socialdemokraternes politiske ordfører, Henrik Sass-Larsen, erkender, at efterlønsspørgsmålet kunne have fyldt mere i valgkampen.

S-ordføreren fastholder dog, at forsvaret for efterlønnen er et kernebudskab for Socialdemokraterne.

"Vi gør alt, hvad vi kan - også med annoncer - men har svært ved at rejse debatten, fordi der har bredt sig det indtryk, at det er en sag, som er afgjort, selv om det ikke er tilfældet," siger Henrik Sass-Larsen til Information.

Han bebuder, at der de næste dage vil komme mere fokus på efterlønnen i S-annoncerne.

/ritzau/


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis