ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Danmark suspenderer Astrazenecas vaccine i yderligere tre uger: “Bekymringen er hverken be- eller afkræftet”

Arkivfoto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix
Arkivfoto: Liselotte Sabroe / Ritzau Scanpix

Opdateret kl. 12:45 med udtalelser fra myndighedernes pressemøde.

De danske sundhedsmyndigheder suspenderer Astrazenecas coronavaccine i yderligere tre uger efter bekymringer om mulige alvorlige bivirkninger ved vaccinen.

Vi har brug for mere tid til at komme til bunds i de her ting

Søren Brostrøm, direktør, Sundhedsstyrelsen

Det fortæller Sundhedsstyrelsens direktør Søren Brostrøm på et pressemøde, efter at flere danske medier, herunder Børsen, erfarede oplysningen tidligere på dagen.

“Vi har brug for mere tid til at komme til bunds i de her ting,” siger Søren Brostrøm.

“Bekymringen er hverken be- eller afkræftet,” siger han videre.

I forvejen har vaccinen været suspenderet i to uger.

Frikendt af EMA

Beslutningen om at suspendere vaccinen yderligere sker, selv om Det Europæiske Lægemiddelagentur (EMA) i sidste ugefrikendte vaccinen og sagde, at den var sikker og effektiv og ikke øgede risikoen for at få blodpropper generelt.

150.000

danskere har fået første stik med Astrazenecas vaccine

Tanja Erichsen, enhedschef i Lægemiddelstyrelsen oplyser, at styrelsen heller ikke har fundet en sammenhæng mellem vaccinen og tilfælde af blodpropper generelt i Danmark.

Men EMA sagde dog også, at det ikke kunne udelukkes, at vaccinen fører til en særlig, sjælden bivirkning med en kombination af blodpropper, blødninger og et lavt antal blodplader, som er de celler, der hjælper blodet med at størkne.

Det er denne mulige, særlige bivirkning, der får myndighederne i Danmark til at suspendere vaccinen.

“Det er fortsat ikke muligt på nuværende tidspunkt at sige noget om sammenhæng mellem vaccinen og det særlige billede,” siger Tanja Erichsen på pressemødet.

Hun oplyser, at Lægemiddelstyrelsen nu afventer fortsatte undersøgelser i Danmark og uddybende data fra europæiske sager.

Én af 800.000

EMA oplyste sidste uge, at omkring 20 mio. mennesker i EU og Storbritannien havde fået Astrazenecas vaccine, og at der var fundet 25 tilfælde af den særlige blodpropper. Det svarer til én ud af 800.000.

Vi har lagt et ekstra forsigtighedsprincip ind i forhold til de vurderinger, der er kommet

Søren Brostrøm, direktør, Sundhedsstyrelsen

Andre europæiske lande som Tyskland, Frankrig, Spanien og Italien har besluttet at genoptage brugen af Astrazenecas vaccine efter EMA's vurdering, mens Sverige og Norge ligesom Danmark fortsat har vaccinen på pause.

Politik
Økonom og nobelprisvinder græmmes over Europas vaccinestop: “Beslutningstagerne er besat af de forkerte risici”

Søren Brostrøm erkender, at “vi har lagt et ekstra forsigtighedsprincip ind i forhold til de vurderinger, der er kommet”.

“Vi synes, vi skylder at komme til bunds i det, inden vi træffer en beslutning,” siger han.

150.000 danskere har fået første stik med Astrazenecas vaccine, hvoraf alle bortset fra 583 personer mangler at få andet stik, viser den seneste opgørelse fra Statens Serum Institut.

Hvis Danmark beslutter at stoppe brugen af Astrazenecas vaccine helt, vil de danskere, der har fået første stik, blive tilbudt at starte forfra med en ny vaccine, siger Søren Brostrøm.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis