En leder har en medarbejder, der undergraver hendes beslutninger. Hun vil gerne have gode råd af lederpanelet til at løse dette dilemma:
“Kære panel. Jeg har en medarbejder, som stiller spørgsmål ved alt, hvad jeg gør. Når jeg har meldt en beslutning ud i teamet, får hun i det skjulte kollegerne med på, at det er en dårlig idé, og så fortsætter de med at gøre, som de plejer. Jeg har forsøgt at tale med hende om det, men det har ingen effekt. Min egen chef har ingen forståelse for problematikken, for han anser hende for at være en af vores dygtigste medarbejdere. Hvad kan jeg gøre.”
Det er en problemstilling, som lederpanelet selv er stødt ind i og siger, at det ikke er en usædvanlig problemstilling, men en meget alvorlig situation.
“Det er en umanerlig dårlig situation og helt uholdbart,” siger topchefen for Falck, Jakob Riis, der understreger, at det kræver handling her og nu.
Han råder lederen til først at tale med sin egen chef og gøre klart, at det ikke handler om, hvor dygtig medarbejderen er, men at det handler om en person, der overtræder principperne for, hvordan man optræder i et team. Lederen skal også tage en samtale med sin gruppe om, hvad hun forventer af dem og deres loyalitet. Derefter tages der en samtale med medarbejderen, hvor det bliver gjort klart, at det her skal ophøre, eller også må medarbejderen finde et andet arbejde.
“Enten må hun forsøge at indgå en alliance med den her medarbejder eller selv sige op
Camilla Sløk, associate professor og ledelsesforsker, CBS
“Du er nødt til at erkende, at what you permit you promote,” siger Claus Elmholdt, faglig direktør i konsulentvirksomheden Lead+, og uddyber, at man skal ikke tillade, at gode præstationer legitimerer dårlig adfærd.
Hvis hun ikke får overbevist sin chef om problemet, er der ifølge Camilla Sløk, associate professor og ledelsesforsker ved CBS, kun to muligheder tilbage:
“Enten må hun forsøge at indgå en alliance med den her medarbejder eller selv sige op.”
Lyt til hele podcasten, hvor der bl.a. også bliver givet gode råd om, hvordan man bedst tager skridtet fra at være leder af medarbejdere til at være leder af ledere. Og så fortæller panelet, hvilken egenskab, de mener, er vigtigt at mestre som leder.
Har du et dilemma, der skal belyses, så skriv til dilemma@borsen.dk.