ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Vestas og DSV i spidsen for flot C20-dag

Det danske aktiemarked gik på weekend med en pæn stigning i rygsækken. C20-indekset lukkede i et plus på 0,5 pct. i indeks 379, hvilket er det højeste niveau siden september 2008. Dagen blev dog skæmmet af et indisk renteløft.

Den indiske centralbank besluttede at hæve den toneangivende rente til 5,00 pct. fra tidligere 4,75 pct., og det sendte et sus af nervøsitet gennem aktiemarkederne.

Renten blev hævet som følge at et voldsomt inflationspres i landet, men ifølge Helge J. Pedersen, der er cheføkonom i Nordea, er der ingen grund til at frygte, at en rentestigning er på vej i Europa.

"Den økonomiske situation i euroområdet, som den danske rente er knyttet til, er fortsat alt for svag til, at en rentestigning kan komme på tale i år. Vores forventning er, at ECB og dermed også Nationalbanken tidligst hæver renten i marts 2011," skriver han i en analyse.

Dagens mest stigende aktie i C20-indekset blev Vestas, der lukkede 2,3 pct. højere i kurs 285,30 efter en række positive nyheder for selskabet.

Vestas' topchef for Offshore-divisionen, Anders Søe-Jensen, bekræfter over for nyhedsbureauet Direkt, at selskabet har gode muligheder for at få del i den udbygning af havvindmøller, der kommer til at foregå i Holland.

Det rygtes, at der er mulighed for at komme med i projekter på samlet 950 megawatt, men Vestas selv vil ikke kommentere, hvilke projekter selskabet samarbejder om.

Finanshuset Execution Nobel har desuden hævet sin anbefaling på aktien til hold fra tidligere 'sælg'.

DSV lukkede 1,5 pct. højere i kurs 96,75, efter transportselskabets aktie blev hævet til overvægt fra neutral af storbanken HSBC. Bankens 12-måneders kursmål lyder på 115 kr. per aktie, og det indikerer et potentiale på 20 pct.

Knap så godt så det ud for de øvrige cykliske aktier, der blev hårdt ramt af udmeldingen fra Indien. FLSmidth lukkede med det største fald i C20-indekset på 1,9 pct. til en kurs på 378,40.

A.P. Møller-Mærsk A- og B-aktierne faldt med henholdsvis 1,2 pct. til kurs 40.020 og 0,9 pct. til kurs 42.000. D/S Norden gik i et minus på 1,6 pct. til 235,30 kr.

Danisco satte sig lidt og endte i et minus på 0,8 pct. i kurs 409,80, efter aktien steg med 3,7 pct. torsdag, hvor selskabet offentliggjorde regnskab for tredje kvartal af 2009/10.

Selskabet kom med en opjustering af sine forventninger til hele regnskabsåret, som var større, end markedet havde ventet.

Uden for C20-indekset lukkede SAS 2,9 pct. højere i kurs 2,16, efter flyselskabet fredag meddelte, at det vil udstede konvertible obligationer for 1,6 mia. svenske kr.

Nyhedsbureauet Direkt

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis