ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Trumps kinesiske toldplaner sender Europas børser i rødt

Selvom de seneste tiltag i USA's handelskrig er rettet mod Kina, giver de onsdag genlyd på alle finansmarkeder og således også de europæiske.

Her har børserne ligget underdrejet hele dagen på grund af de nye amerikanske planer om at indføre ekstratold på kinesiske fødevarer for 200 mia. dollar, som præsident Donald Trumps regering præsenterede sent tirsdag.

Stoxx 600-indekset ligger for eksempel 1,0 pct. lavere, og fald i mere eller mindre samme niveau ser man for FTSE 100-indekset i London, CAC 40 i Paris og det tyske DAX-indeks.

- Det bliver lidt mere virkeligt for markederne nu. Det er sværere at afskrive det her på basis af, at der ikke er sket meget konkret endnu, siger analytiker Ken Odeluga fra City Index til Reuters.

Blandt de europæiske sektorer falder alle, men især råvareaktierne lider, og aktier som Glencore, Arcelormittal, Anglo American og Rio Tinto falder alle med mere end 3 pct.

Udsigten til, at toldkrigen får Kinas vækst - og dermed appetit på råvarer - bremset op er nemlig gift for deres økonomiske fremtid.

Andetsteds er det britiske medicinalfirma Indivior gået helt i dørken, efter at selskabet har måttet trække sine 2018-forventninger. På grund af usikkerhed kan ledelsen i øjeblikket ikke give et troværdigt bud på årets resultat - men det bliver svagere end tidligere spået, siger Indivior. Det koster 32 pct. på aktiekursen, som i forvejen var igennem et kæmpe dyk for bare en måned siden.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis