ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Topøkonom: Bitcoins er vanvid, værdien er nul

"Her er, hvad jeg mener, at Bitcoins er værd: Nul! Intet! Det er ikke andet end en vanvittig, lyssky-baseret idé uden brugsværdi eller underliggende værdi, der bare venter på at blive afsløret"

Den danske topøkonom Erik Nielsen, der nu er cheføkonom i den italienske storbank Unicredit - og tidligere har haft visitkort fra Goldman Sachs, Verdensbanken, IMF og Nationalbanken - giver absolut intet for kryptovalutaen Bitcoins, der er tidens store spekulationsobjekt.

Penge
Fire bitre benspænd til Bitcoin: 20 mia. dollar pist væk
Heller ikke selv om Bitcoins lige nu handler i omegnen af 3500 dollar, og selv om det ikke bare er private, men også professionelle investorer, der begynder at flirte med Bitcoin-handel.

Det rene vanvid

Men det er det rene vanvid, vurderer Erik Nielsen.

"At nogen vil købe noget, der ikke har underliggende aktiver, ingen myndighed, der bakker op med et reguleringsmandat, ingen information at basere estimater af fremtidig efterspørgsel og udbud på, ja, det er intet mindre end vanvittigt," siger Erik Nielsen.

Penge
JP Morgan-chef: Bitcoin er bedrageri

Han tilføjer, at Bitcoins-bonanzaen afspejler den samme slags forvirring, der opstår, når troen på valgte politikere styrtdykker, og hvor det giver brændstof til populistiske, politiske partier.

"Men hvor alle undersøgelser viser, at de populistiske partier især appellerer til de mindst uddannede og de laveste indkomstgrupper, så ser Bitcoins ud til også at appellere til nogle professionelle investorer. Men det er stadig et totalt vildspor," siger den danske topøkonom.

JP Morgan: Bitcoins er bedrageri

Han erklærer sig 100 pct. enig med storbanken JP Morgans topchef Jamie Dimon, der i sidste uge sagde, at Bitcoins - og andre kryptovalutaer - var en form for bedrageri.

Generelt
Mens du sov: Har denne mand stjålet dine bitcoins i nat?
Jamie Dimon sagde blandt andet, at "hvis vi havde en trader, der handlede med Bitcoins, ville jeg fyre ham på stedet af to grunde: Ét, det er imod vores regler. To, det er stupidt".

Efter Dimons kommentarer - og rygter om, at Kina vil begrænse nyudstedelser og handel med Bitcoins - er valutaen styrtdykket fra 4200 dollar til 3500 dollar.

"Det fortæller dig allerede, at Bitcoins er et stykke ingenting," siger Erik Nielsen.

Blodrød september

I løbet af en uge er over 20 mia dollar fordampet i kryptovaluta-værdi, og for bare tre uger siden blev en Bitcoin handlet til hele 5000 dollar. Med andre ord er en tredjedel af værdien udraderet alene i septemper.

På den anden side er Bitcoins stadig med de nuværende handelspriser steget med flere hundrede procent i værdi siden nytår, og mulighederne for at bruge Bitcoins i detailhandelen er også steget.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis