ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Sydbank om SAS: Beskedent klimabidrag - men idé i at svinge taktstokken

Hvis SAS lægger klimaafgift på cirka 20-30 kr. per billet, som flyselskab har foreslået i et nyt udspil med de danske lufthavne, er det ikke noget, som vil få folk til at flyve mindre.

Der er dog en idé i, at selskabet tager teten for at styre, hvor pengene ender, vurderer Jacob Pedersen, aktieanalysechef hos Sydbank.

"Det er et ganske beskedent beløb, i forhold til hvad der bliver opkrævet i andre lande, så det handler om at signalere, at man ønsker at gøre noget ved det her - og så ligger der et element i at forsøge at tage taktstokken."

"SAS og flyselskaberne har al mulig grund til at sikre, at eventuelle penge, der kommer ind i en klimaafgift, går til at hjælpe industrien med at udvikle nye brændsler - og det er det, man lægger op til her," siger han.

SAS lægger i udspillet, der er lavet sammen med de danske lufthavne og flyselskaber, op til, at pengene skal gå til en uafhængig klimafond, som skal støtte forskning i grønne løsninger inden for luftfart.

Jacob Pedersen tror ikke, at udmeldingen fra SAS vil påvirke luftfartsaktien synderligt fra børsåbning mandag.

"Jeg tror ikke, det får en kæmpe betydning her og nu. Den dag, vi får en klimaskat - hvem ved, det kan godt komme med den finanslov, der forhandles nu - kan måden, den er skruet sammen på, få betydning for aktien," vurderer han.

Fredag lukkede SAS-aktien 0,7 pct. lavere i 8,63 kr.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis