ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Lindholm fratræder som direktør i Aktionærforening

Charlotte Lindholm er i henhold til gensidig aftale fratrådt stillingen som direktør for Dansk Aktionærforening (DAF).

Det meddeler aktionærforeningen i en pressemeddelse, hvori de også fortæller om den nye ledelse, der kommer til at bestå af Jens Møller Nielsen, der er konstitueret som direktør, og Anne-Mette Lysgaard, der er økonomi- og administrationschef.

"Charlotte Lindholm har siden 2008 med et stort engagement ledet og styrket profileringen af Dansk Aktionærforening som frontkæmper og interesseorganisation for den private danske opsparer og investor," skriver foreningen i meddelelsen.

Læs også: Lindholm: Nu vil jeg arbejde for mig selv

"Vi har et meget stærkt frivilligt netværk og et dygtigt sekretariat. I de seneste år har disse ildsjæle, med Charlotte Lindholm i spidsen, styret Dansk Aktionærforening gennem finanskrisen ved for eksempel at udvikle Dansk Aktiemesse og InvestorDagen i København og Aarhus til Danmarks største og vigtigste mødested mellem den private investor og de professionelle aktører," siger Niels Mengel, formand for Dansk Aktionærforening.

Læs også: Aktionær-formand: Bagland glad for ny direktion

Ny ledelse med erfaring fra foreningen

Den konstituerede direktør, Jens Møller Nielsen, er 36 år og uddannet journalist fra Danmarks Journalisthøjskole og er BA i retorik. Han har været chefredaktør i Dansk Aktionærforening siden 2009, hvor han har udviklet og styrket DAF’s interne og eksterne kommunikationskanaler, magasinet Aktionæren og det digitale Aktionærens Nyhedsbrev.

Anne-Mette Lysgaard, 40 år, er administrativt uddannet og har været i Dansk Aktionærforening siden 2007, hvor hun har hovedansvaret for foreningens sekretariat.


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis