ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Krise i Ukraine presser råvarepriser i vejret

Konflikten i Ukraine tog i weekenden til, da ca. 6000 russiske styrker marcherede ind på Krim-halvøen i landet. Det får nu indflydelse på de internationale råvarepriser.

De tre mest udsatte råvarer er guld, olie og hvede, der henholdsvis er steget i pris med 1,6 pct., 2 pct. og 4 pct.

Prisstigningerne er dog en naturlig følgesvend, når den slags uroligheder finder sted. Selvom der lige nu kan spottes en frygt for, at udbuddet bringes i reel fare, så er der på nuværende tidspunkt ikke grund til voldsom bekymring, mener Ole Sloth Hansen, der er råvarestrateg i Saxo Bank.

”Vi ser en ret naturlig og forventet stigning her fra morgenstunden, og man er nødt til at afvente, hvordan situationen udvikler sig. Det er ikke uvant, at markedet udsættes for den slags rysteture. Der har været flere begivenheder henover de seneste fire år, der også løftede priserne,” siger han og henviser til Syrien og Libyen-konflikterne.

Rusland har brug for stabil eksport

Ruslands reelle intentioner står stadig uklare, og hvor langt, russerne har tænkt sig at gå, er ligeså tvivlsomt. Men Ole Hansen påpeger, at landet i den grad er afhængig af sin egen eksport, navnlig som verdens største olieeksportør, og det er også denne titel, der skaber frygt for, hvilke komplikationer det kan give leverancerne.

”Men Rusland har jo behov for at eksportere deres olie, for de har stigende økonomiske problemer og er meget afhængige af deres energieksport. På kort sigt har de ikke noget imod at se lidt højere pris, men det er ikke noget, den globale økonomi har brug for lige i øjeblikket, hvor nøgletallene har været svingende på det seneste,” vurderer Ole Hansen.

De næste 48 timer er afgørende

Han påpeger, at hvis man ikke ser en yderligere eskalering indenfor en kort tidsperiode, så vil markedstendensen ændre sig igen ret hurtigt.

”Hvis uroen ikke eskalerer hen over de næste 48 timer, så kan man godt begynde at se et tilbagesalg i markedet igen. I og med at verdensproduktionen har været stigende, og efterspørgslen ikke har fulgt med i samme takt, så har vi et globalt marked, der er rimelig godt, og hvor der i øjeblikket er fornuftig balance mellem udbud og efterspørgsel,” forklarer han.

I forhold til hveden, så er hele Sortehavsområdet, samt både Rusland og Ukraine, store nettoeksportører.

Konflikten giver på denne front usikkerhed om transporten, herunder om skibene fortsat er garanteret fri passage. Det er skyld i løftet på 4 pct. Men prisen var også allerede på vej op på grund af den usædvanligt hårde amerikanske vinter, der skaber tvivl om vinterhøstens kvalitet.

Og i guldmarkedet, der ellers typisk og gennem mange år er blevet kaldt en sikker havn, vækker uroen også bekymring, hvilket hæver priserne med 1,6 pct.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis