ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Kovending: Sass dropper røgslør over boligydelser

Tag et kig i søndagsavisernes boligannoncer, og du vil kunne se, hvor meget du kan sidde for om måneden.

Men et nyt lovforslag fra erhvervs- og vækstminister Henrik Sass Larsen (S) var på vej til helt at forbyde, at ejendomsmæglere oplyser om brutto- og nettoydelser.

Nu vender regeringen på en tallerken og giver alligevel grønt lys til, at boligejerne kan få den information.

Det viser et ændringsforslag til lovforslaget L137, som ministeren netop har sendt ud.

Standardfinansiering

"Jeg vil således stille ændringsforslag til lovforslagets § 42, så der gives mulighed for at oplyse om brutto- og nettoydelser på baggrund af en standardfinansiering (bl.a. baseret på fast forrentet lån uden afdragsfrihed), således at forbuddet mod beregning af alternative finansieringsforslag fastholdes," skriver Henrik Sass Larsen i et svar til Venstres Preben Bang Henriksen.

Ændringen sker, fordi det ved førstebehandlingen af lovforslaget i Folketinget var svært at få øje på politikere, der støttede mørklægningen af ydelserne. Og der skal som bekendt 90 mandater til for at få vedtaget en ny lov.

Loven ville have erstattet oplysningerne om ydelsen med nogle andre tal, nemlig kontantpris og ejerudgifter.

Flere grunde

Det var der flere grunde til. For det første fordi boligkøberne - efter regeringens mening - bedre kan sammenligne priserne ud fra...ja,  selve prisen, og så også de omkostninger, der knytter sig til den enkelte ejendom.

Derimod siger brutto- og nettoydelsen ikke så meget, fordi det er en standard-finansiering, og hvis man vælger en anden type lån, kan ydelsen også se helt anderledes ud.

Det mener altså regeringen, der også begrunder mørklægningen med følgende argument:

"Samtidig betyder ejerudgifterne generelt stadig mere for den samlede økonomi ved bolighandler, og med forslaget vil disse udgifter fremstå tydeligt, mens de i dag er indregnet i brutto- og nettoydelsen."

Tvunget i banken


Og endelig mener regeringen, at det er fint, at der ikke er så meget klarhed om ydelsen, fordi det så tvinger boligkøberne til at søge rådgivning hos finansielle rådgivere - for eksempel i banken - hvor der er mere viden om den slags end hos ejendomsmægleren.

Men et decideret forbud mod at vise ydelserne blev altså lidt for sort, så nu er regeringen vendt på en tallerken og giver grønt lys til ejendomsmæglerne.



Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis