ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Islændinge køber Hotel D'Angleterre

Først købte islændinge Magasin du Nord på Kgs. Nytorv i København, og nu sætter investorer fra den lille ø i nord sig på naboadressen. En investorgruppe køber selskabet Remmen Hotels Holding, der blandt andet ejer det prestigefyldte Hotel D'Angleterre.

Det er det internationale investeringsfirma Nordic Partners, der består af tre islændinge og en lette, der overtager hotelsamlingen fra Henning og Else Marie Remmen.

Ud over Hotel D'Angleterre omfatter det også Hotel Kong Frederik og hotellet FRONT og deres restauranter, mens også Restaurant Copenhagen Corner på Københavns Rådhusplads.

Henning og Else Marie Remmen, der nu slipper tøjlerne på hjertebarnet, ser salget som værende på det rigtige tidspunkt og til den rigtige pris.

"Nordic Partners er de rette til at sikre fremtiden for Remmen Hotels-koncernen og de ansatte samt bevare den høje kvalitet, som gæsterne i dag bliver mødt med," siger de til Ritzau.

Strategisk udlandskøb

En af investorbagmændene, Jon Thor Hjaltason, kalder købet af Remmen Hotels-koncernen en naturlig forsættelse af en international strategi, der blandt andet er fokuseret på køb af fast ejendom i udlandet.

"Til at begynde med var vi interesseret i ejendommene, men undervejs i forløbet, og jo bedre vi kom til at kende virksomheden, er vi kommet til at anerkende den store værdi, som driften og servicen over for gæsterne i Remmen Hotels-koncernen repræsenterer. Derfor er målet med transaktionen så absolut at videreføre og også udvikle hotellernes virksomhed sammen med den eksisterende ledergruppe," siger Jon Thor Hjaltason.

Nordic Partners ejes af Bjarni Gunnarsson, Gísli Reynisson, Jon Thor Hjaltason og Daumas Vitols. Selskabet har investeret i fast ejendom og fødevareproduktion samt havnevirksomhed, privat luftfart, træindustri og fiske- og kødindustri i blandt andet Island, Letland, Estland, Litauen, Polen og Danmark. Det skriver Ritzau.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis