ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Højere afgifter i Rusland en realitet for Carlsberg

Det russiske parlament vedtog fredag formiddag i den afsluttende tredjebehandling de store afgiftsforhøjelser på øl, som skal medvirke til at dæmpe alkoholforbruget i landet.

"Afgiftsforhøjelsen er nu vedtaget," fortæller Carlsbergs internationale pressechef Jens Peter Skaarup til Direkt. Han siger, at Carlsberg ikke har yderligere kommentarer til beslutningen i Rusland.

Lovforslaget skal nu gennem overhuset og endelig skal præsident Medvedev underskrive loven, men det må anses for at være en formalitet i lyset af, at Medvedev i høj grad har opfordret til en øget indsat mod det omfattende drukproblem i Rusland.

Den nye lov indebærer, at afgiften på en liter øl sættes op næste år til 9 rubler fra nu 3 rubler. I 2011 øges afgiften yderligere med 11 pct. og i 2012 lægges der endnu 20 pct. oveni.

Nyhedsbureauet Direkt

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis