ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Handelsbanken løfter kursmål på Novo med 13 pct

For anden gang på få dage løfter Handelsbanken kursmålet for Novo Nordisk. Det lyder nu på 403 kr. mod tidligere 357 kr. - eller et løft på 13 pct.

Det viser et notat fra torsdag i sidste uge, efter at et uafhængigt ekspertpanel under den amerikanske lægemiddelstyrelse, FDA, onsdag havde anbefalet at godkende Novos nye ugentlige GLP-1-analog, Semaglutid.

Anbefalingen har fået Handelsbanken til at løfte sin vurdering af sandsynligheden for en godkendelse til 95 pct.

"Vi ser nu aktiens præmie til farmasektoren gå så højt som 20 pct. i forbindelse med, at markedets tillid til Novos vækstudsigter vil tage til over de næste 12 måneder," skriver Handelsbanken i notatet.

Bankens anbefaling er fortsat "køb", som den blev løftet til den 16. oktober, hvor banken satte kursmålet op til 357 kr. fra 326 kr.

Novo Nordisk lukkede fredag i 318,70 kr.

/ritzau/FINANS


Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis