ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Gevinsthentning og topmøde trak C20 i rødt

Opdateret kl. 17.18 -Eliteindekset på Københavns Fondsbørs, C20, lukkede mandag i et minus på 0,82 pct. til indeks 401,65. Dermed fulgte de danske aktier tendensen i resten af Europa og i USA, hvor børserne også begynder ugen i minus.

I C20-indekset lukkede Chr. Hansen, Carlsberg og Coloplast som de eneste aktier i pæne plusser på henholdsvis 1,9 pct. til kurs 137, bryggeri-aktien steg 1,9pct. til kurs 434, mens Coloplast steg beskedne 0,06 pct. til kurs 837,50. 

Finansskat trækker ned


Helt i bund lukkede Sydbank 3,4 pct. nede i kurs 97 og NKT 3,2 pct. lavere i kurs 214,80. Men også Danske Bank-aktien blev handlet 2,4 pct. ned til kurs 82,55.

Bankaktierne faldt i det meste af Europa og ikke mindst i Frankrig, efter at præsident Sarkozy har meddelt, at han agter at indføre en skat på finansielle transaktioner i august. Han håber desuden, at skatten vil blive udbredt til resten af Europa trods modstand i flere lande.

EU's ledere er nu samlet til topmøde i Bruxelles, hvor den finanspolitiske union og finanspagten skal diskuteres. Der er planlagt pressemøder kl. 19, men den slags topmøder trækker ofte ud.

Gevinsthjemtagning

Nordea vurderer også, at EU-topmødet og de foreløbig resultatløse forhandlinger om Grækenlands gæld presser aktiekurserne ned.

"Men mest af alt tyder det på fortsat gevinsthjemtagning," skriver Nordea i en kommentar til markedet.

Gevinsthjemtagningen kan ligge bag faldet i aktier som FLSmidth samt i bankerne.

"Det er et tegn på at risikovilligheden er på vej lidt ned, og det kan fortsætte de næste par dage frem mod ugens vigtige økonomiske nøgletal for bl.a. erhvervstilliden og jobsituationen i USA," vurderer Nordeas aktierådgiver Jesper Bamberger.

Novo i fokus


Novo Nordisk var fra åbningen genstand for en del bevågenhed og lå en overgang 2,6 pct. lavere, men markedet besindede sig, og medicinalaktien endte 0,8 pct. lavere i kurs 660.

Novos amerikanske rival Amylin fik fredag amerikansk markedsføringstilladelse til sin GLP-1-analog Bydureon, og kan dermed om kort tid udfordre Novos supersællert Victoza. Godkendelsen af Bydureon kom dog ikke som nogen større overraskelse, da Amylin længe har været i dialog med de amerikanske myndigheder.

Læs også: Novo-dominans uberørt af ny rival


Spanair trak SAS ned

Blandt sidepapirerne faldt SAS 5 pct. til kurs 7,55 efter Spanairs konkurs fredag aften. SAS har fortsat 10,9 pct. af aktierne, og konkursen koster SAS i alt 1,42 mia. kr. i nedskrivninger, tabte lån og tilgodehavender samt øvrige udgifter. Dermed venter SAS nu et negativt resultat for hele 2011.

Pandora led under en kortsigtet risikovurdering fra Aktieugebrevet, der ser risiko for store nedskrivninger på varelagre og et kursfald i aktien til omkring niveau 60-65 på den korte bane. Pandora lukkede mandag i kurs 72 efter et fald på 10 pct.

Læs også: Pandora på skrump






Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis