ForsikringsBrief AdvisorBrief
KØB SENESTE NYT KURSER
Køb Abonnement

Fyret Carlsberg-topchef bliver næstkommanderende i Novozymes-bestyrelse

Opdateret kl. 08.50 -Den tidligere Carlsberg-topchef Jørgen Buhl Rasmussen står til at blive ny næstformand i Novozymes' bestyrelse.

Det fremgår af koncernens årsregnskab, hvor man begrunder valget med et "henblik på at drage yderligere fordel af hans erfaring i ledelse af en global forretning med omfattende aktiviteter på vækstmarkeder."

Han vil i givet fald overtage posten fra Agnete Raaschou-Nielsen, der træder tilbage fra næstformandspositionen, men dog genopstiller som menigt bestyrelsesmedlem.

Jørgen Buhl Rasmussen har været medlem af Novozymes' bestyrelse siden 2011.

Ruslandspræget

Jørgen Buhl Rasmussens tid i Carlsberg var mere end noget andet præget af bryggerikæmpens indtog i Rusland.

Investeringerne i det russiske marked viste sig ikke at give den gevinst, man havde håbet på, da verdens største lands økonomi udviklede sig markant dårligere, end de fleste havde ventet.

Under Jørgen Buhl Rasmussen rykkede Carlsberg desuden længere fra bryggermentaliteten til fordel for et mere kundeorienteret fokus som det kendes fra internationale giganter som Procter & Gamble og Nestlé – giganter inden for hurtigt omsættelige forbrugsgoder.

Koncernen skiftede mod et større organisatorisk fokus med samkøring af Carlsberg-enheder, kompetenceudvikling og eksekvering i salgsindsatsen, hvilket divergerede noget fra den klassiske "bryggeriet i Valby"-opfattelse.

Første storpost

Posten i Novozymes-bestyrelsen er dermed den første, større post, Jørgen Buhl Rasmussen indtager i dansk erhvervsliv, siden han forlod chefstolen hos Carlsberg i sommeren 2015.

Han står desuden til at få selskab i bestyrelseslokalet af den tidligere Danske Bank-topchef og nuværende direktør i Novo A/S, Eivind Kolding, der foreslås som nyt bestyrelsesmedlem, fremgår det af årsregnskabet.

Andre læser også

DAGENS

E-AVIS

E-avis vignette
Dagens E-avis